Dünyanın bütün tasarımcıları, gelin!

Bu yıl ilk kez İstanbul'da düzenlenecek Tasarım Bienali'nde dünyanın farklı yerlerinden tasarımcılar buluşacak. Bienalin öncesinde tasarım atölyeleri de bu ay başlıyor

İstanbul'da bu yıl ilk kez bir 'Tasarım Bienali' düzenlenecek. Git gide sanat dünyasında yükselen kent böylece bu kez de dünyanın farklı yerlerinden tasarımcılar İstanbul'un kamu oyunda yaşadıkları değişim tartışılan Taksim Meydanı ve Haydarpaşa gibi noktalarına dikkat çekecek. İKSV tarafından Emre Arolat ve Emre Arolat ve Joseph Grima küratörlüğünde düzenlenecek bienalin teması da İstanbul'un farklı ve yaratıcı potansiyeline dikkat çekmek amacıyla 'Kusurluluk' olarak belirlendi. Bienalin küratörlerinden Emre Arolat, bienalde çözüm üretilmeyeceğini ama somut konulara dikkat çekileceğini söylüyor: "Bienal çözüm önerisi üretmez ama onun yerine belki çözülmesi gereken konulara dikkat çekebilir bunları ortaya koyabilir. Kentsel dönüşüm özellikle somut olarak odaklanacağı bir konudur. Kentsel dönüşümün yapılış biçimi, aktörleri, tahayyülleri, ortaya koyduğu fikirler tartışma konusu olabilir. Taksim'in şu anki durumu, Haydarpaşa bunlardan biri. Çok iyi çözümler üretmelerini değil bunların yaratacağı sorunları ortaya koymalarını ve bugüne kadar tasarımla çok ilişki kurmamış insanlara tasarım üzerinden özgürleşme imkanı sağlayabileceğine dair bir ışık yakmayı istiyoruz."

TASARIMIN DEĞİŞİMLERİ

Emre Arolat bienal kapsamında İstanbul Modern'de 'Musibet', Joseph Grima da 'Adhokrasi' başlıklarını taşıyacak birer sergi düzenleyecek. Sergi mimari tasarım ve kent odaklı olacak. Küratör Joseph Grima ise Galata Özel Rum İlköğretim Okulu'nda yer alacak sergisinde tasarım dünyasındaki değişimleri ele alacak. Bienal, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Eren Holding, Koray Şirketler Topluluğu, Vestel ve VitrA eş sponsorluğunda 13 Ekim-12 Aralık 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
BİZE ULAŞIN