"Sorumlusu üniversitemiz değildir"

İstanbul Bilgi Üniversitesi'nden, One Love Müzik Festivali'ne ilişkin yapılan açıklamada, ''Medyaya yansıyan 'festivalde içki satışı' tartışmalarının muhatabı ya da sorumlusu üniversitemiz değildir'' denildi.

Yazılı açıklamada, İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral kampüsünün, kurulduğu günden bu yana çok çeşitli ve değişik sosyal, kültürel ve akademik aktiviteleri barındırdığı belirtildi.

Bu etkinliklerin çok önemli bir bölümünün, İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından tek başına ya da diğer üniversite, yerel yönetim, sivil toplum veya kamu kuruluşlarıyla işbirliği içinde yapıldığı kaydedilen açıklamada, Santralistanbul'un, ulusal ve uluslararası düzeyde düzenlenen bu toplantıların yanı sıra ticari kuruluşların düzenlediği temaşa etkinliklerine de yasal çerçevede olması ve siyasi toplantılar olmaması kaydıyla ev sahipliği yaptığı aktarıldı.

Açıklamada şöyle denildi:

''İstanbul Bilgi Üniversitesi, bu tür konser etkinliklerinin gerçekleşmesine doğrudan karışmamakta, etkinlikler kampüs alanında saygın organizasyon şirketleri tarafından, kiralama temelinde düzenlenmektedir. 14-15 Temmuz 2012 tarihinde Santralistanbul'da gerçekleşecek olan 'One LoveFestival 11' adlı müzik festivali de bu çerçevede düzenlenmiş bir etkinliktir. Üniversitemizin düzenlediği bir aktivite değildir.

Medyaya yansıyan 'festivalde içki satışı' tartışmalarının muhatabı ya da sorumlusu üniversitemiz değildir. Hiçbir üniversite içki satma yetkisine sahip değildir, ruhsat verme yetkisi de yoktur. Bu etkinlikler, gerekli yasalar çerçevesinde, yasal izinler alınarak yapılmaktadır, üniversitemizin özgün bir tasarrufu söz konusu değildir.''

SİVİL TOPLUMLARININ BAŞARISI
Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Muharrem Balcı, bugün başlayan One Love Müzik Festivali'nin iptal edilmesini istemediklerini belirterek, ''Sadece bu festivale alkol firmasının sponsor olmamasını ve burada alkol satışı yapılmamasını istedik'' dedi.

Balcı, Yeşilay Cemiyeti olarak, alkol firmalarının gençlere yönelik etkinliklere sponsor olmasının yanlış olduğunu düşündüklerini söyledi.

Bu tür organizasyonların gençleri alkole teşvik ettiğini kaydeden Balcı, festivalde içki satılmamasına dair ilgili makamlara başvuruda bulunduklarını anlattı.

Girişimlerinin sonuç verdiğini vurgulayan Balcı, şöyle devam etti:

''Biz, gençlerimizin festivalinin iptal edilmesini istemedik. Sadece bu festivale alkol firmasının sponsor olmamasını ve burada alkol satışının yapılmamasını istedik. Nitekim bu festivalde alkol satışı yapılmıyor ve yapılmayacak. Bu durum, sivil toplum kuruluşlarının ve Yeşilay'ın başarısıdır. Bu, halkın başarısıdır, tepkilerin haklı olduğunun göstergesidir. Burada içki satılmasının önüne geçilmesi yeterli değildir. Ayrıca bu konuda kanuni bir düzenleme yapılması gerekmektedir. Tütün Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu daha önce yönetmelik hazırlamıştı. Buna göre gençlerin ve çocukların bulunduğu organizasyonlara alkol firmalarının sponsor olmaları mümkün değildi. Ancak daha sonra Danıştay tarafından bu yönetmeliğin yürütmesi durduruldu. Gençlerimizin ve çocuklarımızın her türlü bağımlılıktan korunması gerekiyor. Bundan sonra Danıştay'dan kanuni düzenleme bekliyoruz.''

Festival alanına duyurular asıldı
Öte yandan, festivalin gerçekleştirildiği Santralistanbul'un girişinde birçok katılımcının alkol tüketmesi ve alana gelen araçların güvenlik görevlilerince aranması dikkati çekti.

Festival alanının çeşitli noktalarında, iki gün sürecek festival boyunca, ''festival yönetimi ile işletme sahiplerinin daha önce alkollü ürün satışına dair yazılı anlaşmaları olmasına rağmen işletme sahiplerinin alkollü ürün satışına ilişkin ruhsatı kullandırmayacağı ve bu yüzden alkol satışı yapılamayacağını'' belirten duyurular yer aldı.

BİZE ULAŞIN