Girit ve Midilli adaları mübadilleri anısına anıt

Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu beldesinde, Girit ve Midilli adaları mübadilleri anısına yapılan anıt, törenle hizmete açıldı.

Belediye Başkanı Cengiz Balkan, liman içine konulan anıtın açılışında yaptığı konuşmada, 1923'te Lozan Antlaşması uyarınca Türkiye ve Yunanistan'ın kendi ülkelerinin yurttaşlarını din esası üzerine zorunlu göçe tabi tutmasıyla başlayan nüfus mübadelesinde yaşanan dramı hatırlatmak amacıyla böyle bir anıt oluşturmaya karar verdiklerini söyledi.

Babanın elinde tahtadan yapılmış bir valiz, annenin kucağında ve elinde çocuğuyla Türkiye'ye gelişini anlatan anıtın ön kısmında ise denizin dalgalarının yer aldığın belirten Balkan, ''Her kasabanın bir tarihi, kuruluşunu anlatan hikayesi vardır. Göreve geldiğimiz 2009'dan bu yana kasabamızın fiziksel ve kültürel gelişiminin sağlandığı çalışmalarımızın yanında kasabamızın tarihinin gün yüzüne çıkarılması için ciddi çabalarda bulunduk'' dedi.

Balkan, araştırmaları kapsamında beldenin tarihiyle ilgili elde ettikleri belgeleri gelecek yıl kamuoyunun ilgisine sunmayı planladıklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

''Ben ve ekibim bu projeyi hayata geçirmeye çalışırken şu an aramızda bulunan Levent Tosun ağabeyimiz, kasabamıza bir mübadil anıtının yapılmasının çok yararlı olacağını ve kasabamızı kuran mübadillerin anılarının yaşatılabileceğini söyleyip, bu anıtın doğmasını sağladı. Bu düşüncelerin ışığında proje çalışmasına başladık, araştırmalarda bulunduk. Bu anıtta gördüğünüz kişileri yaklaşık 130 yıl önce Girit Adası'nda o günkü yerel kıyafetleriyle çekilen bir resimden esinlenerek projelendirdik ve anıtın yapımına başladık. Anıtın yapılmasında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın ciddi katkı ve desteği oldu. Anıtın heykel kısmının tüm giderleri bakanlığımızın bütçesinden hibe yolu ile karşılandı. Bu nedenle Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ertuğrul Günay'a kasabam, mübadil yakınları ve şahsım adına teşekkürü borç bilirim.''

Anıtın, Ege Denizi'nin her iki yakasında yaşanan acıları, hüzünleri az da olsa anlatıp, hatırlattığını düşündüğünü dile getiren Balkan, törene katılanlara teşekkür etti.

Yunanistan'ın Midilli Adası Milletvekili Pavlos Vogiatzis ise iki halkın ortak acılarını ifade eden böyle bir anıtın açılmasının ilk olduğuna dikkati çekerek, ''Halklarımız için en önemli şey barış adına yaptığımız bu gibi ortak çalışmalardır. Ben de İzmirli bir ailenin çocuğuyum'' şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından anıtın açılışı yapıldı.

BİZE ULAŞIN