“Ustalarla Buluşmalar”

  • Medya
  • Çarşamba 18.07.2012 11:56
19. İstanbul Caz Festivali kapsamında "Ustalarla Buluşmalar" konserinde Dhafer Youssef, Hüsnü Şenlendirici ve Aytaç Doğan 19 Temmuz Perşembe akşamı, saat 21.00'de İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde buluşacak

"Dance of the Invisible Dervishes" isimli konserde, Tunus avangart müzik sahnesinin en önemli isimlerinden udi, besteci ve vokalist Dhafer Youssef'a, Klarnet ustası Hüsnü Şenlendirici ve kanun üstadı Aytaç Doğan eşlik edecek. Sahnede ayrıca jenerasyonunun en önemli piyanistleri arasında kabul edilen Kristjan Randalu, dünyanın en önemli vurmalı çalgılar virtüözleri arasında sayılan Amerikalı Marilyn Mazur Norveç'in önde gelen gitaristlerinden Eivind Aarset ve basta Phil Donkin de yer alacak.

Bugüne dek Bugge Wesseltoft'tan Omar Sosa'ya dek birçok usta isimle düetlere imza atan Dhafer Youssef müziğe 10 yaşındayken başladı. Çocukluğunda, birçok defa Radio Monastir'dan çalması için davetler aldı. Ud çalmayı kendi kendine öğrenen Youssef, müzik eğitimi için Viyana'ya taşındı. Viyana'da bir caz kulübü ayda bir gece, istediği müzisyenler ve istediği repertuar ile çalmasını teklif etti. Youssef, grubu Zyriab ile bu kulüpte çalarak büyük beğeni topladı. Bu başlangıcın ardından ilk albümü Malak'ı çıkardı. Ardından New Yorklu müzisyenlerle birlikte mistik Arap melodileri ile cazı birleştirdiği elektronik/funk müzik albümü Electric Sufi yayınlandı.

2003'te Doğu müziği ve yoğun trans müziğiyle dolu olan üçüncü albümü Digital Prophecy çıktı. Ardından basçı Audun Erlien, davulcu Rune Arnesen, trompetçi Arve Henriksen ve gitarist Eivind Aarset ile çaldı. Birlikte verdikleri konser, ''Sufi ruhaniliği ve Norveç sahnesinin en yaratıcı müziğinin buluşması'' olarak tanımlandı. Paolo Fresu, Nguyen Le, Bugge Wesseltoft ve Omar Sosa gibi isimlerle de düetler yapan sanatçının son albümü Abu Nawas Rhapsody, Abbasiler döneminin Sufi şiirleri seçkisinden oluşuyor. Dhafer Youssef, Sufi gelenekleri ve Arap liriklerinden beslenen müziğiyle dünyanın en iyi cazcılarından ve Tunus underground müziğinin temel taşlarından biri olarak kabul ediliyor.

Uluslararası çalışmalarıyla da tanınan Dünya Altın Klarnet Ödülü sahibi Hüsnü Şenlendirici ile projede yer alan Türkiyeli diğer müzisyen Aytaç Doğan, Şenlendirici ile Taksim Trio'da birlikte çalıyor. 12 yaşında kanun çalmaya başlayan Doğan, profesyonel müzik yaşamına daha 15 yaşındayken başladı. Özellikle doğaçlamalarıyla adından söz ettiren ve sayısız albüm kaydına imza atan Doğan, ülkenin birçok önemli müzisyeniyle birlikte çalıştı.

Konserde ritimleriyle yer alacak davulcu ve perküsyoncu Marilyn Mazur, çocukluğunda piyano ve bale eğitimi aldı. Popüler fusion grubu Six Winds ve müzik-tiyatro topluluğu Primi Bands Danimarka'da tanınmasını sağladı. Trompet sanatçısı Palle Mikkelborg'un "Aura" adını verdiği Miles Davis tribute kayıtlarına katıldı. Bu kayıtlarda Miles Davis'in kendisi de yer alıyordu ve birkaç ay sonra Mazur'a grubuna katılmasını teklif etti. Mazur, Miles Davis Band ile uzun süre tüm dünyayı dolaştı. 1991'de Jan Garbarek Group'a katılan ve 2005'e kadar bu grupla turnelere katılan Mazur, 2008'den beri Marilyn Mazur Group, Celestial Circle ve Mystic Family ile birlikte çalıyor ve turnelere katılıyor.

Kristjan Randalu ise kuşağının en ilgi çekici piyanistlerinden kabul ediliyor. Solist olmasının yanı sıra besteci ve aranjör kimliği de bulunan sanatçı Dave Liebman, Ari Hoenig, Nguyên Lê, Ben Monder, Dhafer Youssef, The Stuttgart Chamber Orchestra, The New Chamber Orchestra of Berlin ve The Tallinn Chamber Orchestra gibi isimler ve gruplarla birlikte çalıştı. Ödülleri arasında 2007 Baden-Wuerttemberg Caz Ödülü, 2011 Estonya Elion Caz Ödülü ve 2012 Estonya Müzik Ödülleri'nde Yılın Caz Albümü Ödülü bulunan Randalu'nun 2006'da solist ve grup üyesi olarak yer aldığı albüm Grammy'ye aday gösterildi.
.
BİZE ULAŞIN