Karadeniz şehitlerin yasını tutuyor

Tüm ülkeyi yasa boğan terör saldırılarının ardından hayatını kaybeden şehitlerin aziz hatırasına hürmeten Giresun Alucra Ekin Festivali iptal edildi.

Cumartesi 25.08.2012 00:00
ABONE OL

Birbiri ardına gelen üzücü haberler tüm Türkiye'de yürekleri dağlarken Karadeniz halkı da şehit ailelerinin yasına, festival ve eğlenceleri iptal ederek katıldı.

Yurdun dört tarafında şehit anneleri gözyaşı dökerken eğlence düzenlemeyeceğini belirten festival komiteleri Türkiye'nin yasına ortak olduklarını ilan ediyor.

Her türlü hazırlıklarını tamamladıkları 12 Aluca Ekin ve Kültür Festivali'ni yapmaktan son anda vazgeçtiklerini kaydeden Alucra Vakfı Başkanı Necdet Bekçi, "Şehitler hepimizin şehididir, ailelerin yası da bizim yasımızdır. İnsanlar gözyaşı dökerken, yürekleri yanarken biz burada onbinlerce insanı eğlendiremeyiz. Festival komitemizin oy birliğiyle aldığı kararla festivalimizi iptal ediyoruz. Kararımıza Karadeniz'deki diğer festival komitelerinin de uyacağını düşünüyoruz. Karadeniz halkı şehit acısının ne demek olduğunu çok iyi bilir." diye konuştu.

Karadeniz'deki valilikler, belediyeler ve yerel sivil toplum örgütleri festivalleri iptal kararlarını açıklamaya devam ediyor.