Sinema yıldızları bu atölyede buluşuyor!

''Bir Film Yaratmak'', ''Düşten Kağıda'', ''Kameraya Oynamak'' ve ''Sinema Okuryazarlığı'' atölyeleri, beyaz perdeye sevdalananlara sinemanın kapısını aralayacak.

CerModern'de ustaların katılımıyla açılacak atölye programı, film yapımı, senaryo yazımı, sinema oyunculuğu ve film okuma/sinema eleştirmenliği çalışmalarını kapsayacak. Sinemaya adım atmak, projelerini hayata geçirmek isteyenler, usta oyuncular, yönetmenler ve eleştirmenlerin tecrübelerinden faydalanabilecek.

Atölyeleri tamamlayan katılımcıların sertifika alacağı bu eğitimlerle düşten kağıda, kağıttan kameraya, kameradan seyirciye ve seyirciden tekrar sanatçıya kadar geçen süreçler bir bütün olarak değerlendirilecek ve bu atölyeler teorik ve uygulamalı çalışmalarıyla, katılımcılarına hem öğrenim hem de üretim süreçlerinde modern bir sinema ortamı sunacak.

Sinemaya giriş ve film yapımı anlamında temel oluşturacak olan program, 12 hafta boyunca kendi içinde üç kurdan oluşacak. Katılımcılara bir film yönetmek için gerekli olan teorik ve pratik bilgi birikimi sağlanacak. Program danışmanlarının da sunumlarıyla, sinemanın bilgisine, tekniğine ve anlamına dair süreçler ele alacak.

I. Dönem Atölyeleri 13 Ekim-30 Aralık 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Kontenjanları sınırlı olan atölyelere başvurular ise 8 ekim 2012 tarihinde son bulacak.

CAVA'da dünya sinemasından da birçok isim ağırlanacak ve her ay halka açık söyleşiler, film gösterimleri ve atölye çalışmaları düzenlenecek.

Atölyenin açılışı, ''Sinemada Yeni Eğitim Metotları'' dersiyle Ezel Akay tarafından gerçekleştirilecek.

CAVA (Sinema ve Audio-Vizüel Sanatlar) Enstitü Program Yönetmeni Tufan Taştan'ın yönetimindeki "Bir Film Yaratmak Sinema Atölyesi"nde atölye danışmanları Ezel Akay, Onur Ünlü, Yeşim Ustaoğlu; Evren Barış Yavuz yönetimindeki "Düşten Kağıda Senaryo Atölyesi"nde atölye danışmanları Barış Pirhasan, Ümit Ünal, Süreyya Karacabey, Yüksel Aksu; Ahmet Uğurlu'nun yönetimindeki "Kameraya Oynamak Oyunculuk Atölyesi"nde Erdal Beşikçioğlu, Meltem Cumbul, Mert Fırat; Ahmet Gürata yönetimindeki "Sinema Okuryazarlığı Eleştiri Atölyesi"nde Sine-Cine ve Altyazı dergilerinden Dilek Kaya, Nejat Ulusay, Ruken Öztürk, Ayça Çiftçi, Fırat Yücel, Övgü Gökçe, Senem Aytaç yer alacak. Aynı zamanda Ortadoğu'dan ve batı sinemasından tanınan isimler de çalışmalara katılacak.

BİZE ULAŞIN