Yunan bayrağı Günay'ı şaşırttı!

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, II. Murat Camii'nin restorasyonu sırasında kazılan duvarın altından çıkan Yunan sancağını görünce şaşkınlığını gizleyemedi. 1. Murat Camii ve Türbesi'ni de ziyaret eden Bakan Günay, bir temizlik görevlisinin verdiği gülü nezaketen bir bayana hediye etti.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 4,8 milyon TL'ye restore edilecek olan Muradiye Külliyesi'ndeki çalışmalar, Bakan Günay'ın da katıldığı törenle başladı. Tören öncesinde tarihi yapıda incelemelerde bulunan Bakan Günay, Vakıflar Bölge Müdürü Mürsel Sarı ve Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Doğan Yavaş'tan bilgi aldı. Restorasyon sırasında Yunan ordusu tarafından depo olarak kullanılan camide duvarların altından çıkan Yunan bayraklarını gören Bakan Günay, şaşkınlığını gizleyemedi. Detaylı bir şekilde duvarı inceleyen Günay, haçlı bayrak damgasının kaldırıp kaldırılmayacağı konusunda açıklama yapmadı. Sıvanın altından çıkan Yunan bayrağının kendisini şaşırttığını söyleyen Günay, son durum hakkında bilgi aldı.

Bakan Günay, türbe örtüsü değiştirilen Çekirge'deki Murat Hüdavendigar Türbesi'ni de ziyaret ederek dua etti. Bakan Günay, daha sonra Vali Şahabettin Harput ve belediye başkanları ile birlikte muhtarlar ve gazetecilerle hatıra fotoğrafı çektirdi. 1. Murad Camii'ni de ziyaret ederek namazını burada kılan Bakan Günay'a, cami çıkışında bir temizlik görevlisi 'Sizi çok seviyorum' diyerek gül verdi. Bakan Günay, teşekkür ederek aldığı gülü bir başka bayana hediye etti.

BİZE ULAŞIN