RTÜK televizyonda engelleri kaldırıyor

Radyo Televizyon Üst Kurulu yayın hizmeti usul ve esasları hakkında yönetmelikte düzenlemeler yaptı. Yapılan düzenlemeler ile televizyon programlarında birçok değişime gidiliyor.

Bu düzenlemelere göre televizyon kanalları yayınladıkları sinema ve diziler ile haber programlarda işitme engellilere yönelik altyazı hizmeti verilmesi zorunlu hale geliyor. Çocuk programlarında tüketilmesi tavsiye edilmeyen yiyecek ve içeceklerin tanıtımının yapılamayacağının da belirtildiği değişiklikte ayrıca tüketiciyi yanıltacak "ilk kez", "son", "sadece tek bir sefer", "sınırlı satış", "hepsi satılmak üzere-satıldı satılacak" gibi ifadelerle izleyici ürünü satın almaya teşvik edilemeyecek.


İŞİTME ENGELLİLERE YÖNELİK ALTYAZI HİZMETİ ZORUNLU OLUYOR

İzleyicilerin isteklerini değerlendiren RTÜK, yayın hizmetleri usul ve esasları hakkındaki yönetmelikte birçok değişikliğe gitti. İşitme engellilerin "televizyon dizilerini izlemek istiyoruz" talebi üzerine çalışmalarını sürdüren RTÜK, yönetmelikte yaptığı yeni değişiklik ile artık televizyon kanalları yayınladıkları sinema ve diziler ile haber programlarında işitme engellilere yönelik altyazı hizmeti verilmesini zorunlu hale getirdi. Üç yıl içinde yüzde yirmiye, beş yıl içinde yüzde kırka ulaşacak şekilde altyazı hizmeti sağlanmış olacak.


ZARARLI YİYECEK TANITIMINA KISITLAMA

Tüketilmesi tavsiye edilmeyen yiyecek ve içeceklerin tanıtımlarına da kısıtlamaların getirildiği yeni yönetmelik ile birlikte çocuk programlarının başında ve sonunda veya çocuk programlarının içinde bu yiyecek ve içeceklerin tanıtımları yapılamayacak. Diğer yayın programlarında ise bu yiyecek ve içeceklerin tanıtımı yapılırken, dengeli ve düzenli beslenmeyi teşvik eden ifadelere yer verilecek.


İZLEYİCİ ALDATILAMAYACAK

Tele-alışveriş hizmetiyle de ilgili yapılan değişiklikler ile artık televizyon reklamlarında tele-alışveriş kuşağı yayınlanacağı zaman reklamın önünde ve bitiminde 3 saniye süre ile tele-alışveriş kapağı kullanılacak. Ayrıca bu reklamlarda kullanılan bilimsel ve istatistik bilgiler çarpıtılamayacak. "İlk kez", "son", "sadece tek bir sefer", "sınırlı satış", "hepsi satılmak üzere-satıldı satılacak" gibi ifadelerle izleyici ürünü satın almaya teşvik edilemeyecek. Bunun yanı sıra televizyon kanallarının artık izleyici temsilcisi bulundurmasının da zorunlu hale getirildi.


TAKVİYE GIDA ÖNLEMİ

Halkı gıda takviyesi reklamlarıyla kandıran yayınlar da yönetmelikte yer buldu. Yönetmeliğe göre reçeteye tabi olmayan ilaç ve tedavilerin reklamı yapılırken; takviyelerin reçetesiz satış izni olduğuna ve içerdiği maddeye dair açıklamalar televizyonlarda görünür ve okunur şekilde gösterilecek. Gıda takviyeleri ilaçmış gibi reklamlar yapılamayacak.
BİZE ULAŞIN