A Haber'e rekor ceza!

Türkiye’nin en genç haber kanalı A Haber’e seçim döneminde yayınları nedeniyle verilen ceza sayısı 40’a yükseldi.

A Haber'e rekor ceza!
Habercilikte devrim yaratan yayınları ve programlarıyla yediden yetmişe herkesin büyük beğenisini kazanan A Haber, geçen seçim döneminde olduğu gibi yine bazı odakların hedefi oldu.

Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun raporu ve Yüksek Seçim Kurulu'nun kararı doğrultusunda A Haber'e bugün 24 yayın durdurma cezası verildi. Bu rakam Türk televizyon tarihinde bir televizyona bir seferde verilen en büyük ceza anlamına geliyor.

A Haber'e verilen toplam yayın cezası 40 olurken, bugün açıklanan yayın durdurma cezalarına konu olan yayınlar arasında seçim öncesi Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yapılan özel röportaj da var.

Yüksek Seçim Kurulu; Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Gündem Özel, canlı yayın ve Yaz Boz programlarının ayrı ayrı uyarılmasına, özel röportaj yayınının 3 kez durdurulmasına, Birlikte Bakalım ve Ajans Bugün programlarının ayrı ayrı bir kez, haber bülteni yayınının 5 kez, Kadraj ve %100 Siyaset programlarının ayrı ayrı 2'şer kez durdurulmasına, canlı miting yayınları isimli programın ise 7 kez durdurulmasına karar verdi.

Geçen yıl 10 Ağustos'ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasındaki yayınları nedeniyle de A Haber'e 45 ayrı ceza verilmişti.

RTÜK'tekiler yiğitçe direnmiyor!

AK Parti İstanbul milletvekili Mehmet Metiner A Haber'e verilen sansür gibi cezayı yorumladı.. "Hedef neden A haber?" Sorusuna yanıt veren Metiner şöyle konuştu; Hedef siz olmasaydınız sizden kuşku duyardım. İyi ki hedef sizsiniz. Bu sizin ne kadar etikli yayın yaptığınızı gösteriyor. YSK'nın elinde bir takım kanunlar mevzuatlar olabilir. Ancak YSK yöneticileri mevzuatı yüzyılımızın ulaştığı demokrasi ve hukuk anlayışına göre yorumlayabilirler ancak bu yorumdan yoksunlar. RTÜL için bir şey demiyorum. RTÜK'te bizim de hata payımız var. Oraya kendimizden olan birilerini yerleştirdiğimiz zaman zannediyoruz ki onlar orada yiğitçe direnirler. Yok direnmiyorlar işte…

BİZE ULAŞIN