Şuan saat kaç oldu? İşte doğru Türkiye saati - İstanbul, Ankara, İzmir ve Tüm Türkiye için...

Şu an saat tam olarak kaç oldu? - Dün gerçekleşen kış saati uygulaması ile birlikte insanların aklına en çok takılan soru "saat kaç" sorusu oldu. Google'a Türkiye saati yazınca çıkan saat bilgisi ve elektronik cihazların yanlış saati göstermesi ise bir kez daha kafaları karıştırdı. Peki şuan doğru saat nedir?

Şuan saat kaç oldu? İşte doğru Türkiye saati - İstanbul, Ankara, İzmir ve Tüm Türkiye için...
Türkiye'de bu sene kış saati uygulamasına geçilmemesi kafaları karıştırdı. Dün milyonlarca vatandaşın aklında tek soru vardı. O da "Şu an saat kaç oldu" sorusu....

Bu kafa karışıklığının en büyük sebebi ise kullanılan elektronik cihazlar oldu. Nedeni ise bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar gibi akıllı aletlerin otomatik olarak saatleri güncellemesiydi.

Hatta bu cihazların yanı sıra kullanılan bazı web servisleri dahi bu güncellemeyi gerçekleştirdiğinden dolayı yanlış saat bilgisi sunuldu. Bu servisler arasında yer alan Google, hala yanlış saat bilgisi vermeye devam ediyor. Google'a Türkiye saati yazdığınızda şu an ki güncel saatten 1 saat önceden gittiğini fark edebilirsiniz.

Bu güncellemeden etkilenmeyen cihazların başında ise analog kol saatleri & duvar saatleri geldi.

En çok merak edilen bir diğer konu olan, "saatler neden karıştı?" sorusunu yanıtlamadan önce sizlere şuan saatin kaç olduğunu aktaralım. Hemen altta yer alan bölümden şuan saatin kaç olduğunu görebilir ve güncel olarak takip edebilirsiniz.

Şu an saat tam olarak:
(Üstte saat gözükmüyorsa tıklayın.)

SAATLER NEDEN GERİ ALINMADI? RESMİ AÇIKLAMA GELDİ

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre; gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla 26 Mart 2016 tarihinden itibaren bütün yurtta saatlerin bir saat ileri alınması şeklinde başlayan yaz saati uygulamasının her yıl, yıl boyu sürdürülmesi kararlaştırıldı.

Ayrıca, güneş ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla tüm yurtta saatlerin yeniden düzenlenmesi hakkındaki 2016/8589 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı'nda yer alan "30 Ekim 2016 Pazar günü saat 04.00'ten itibaren bir saat geri alınması" ibaresi de yürürlükten kaldırıldı.

TELEFONUNUZUN SAATİNİ DÜZELTMEYİ UNUTMAYIN

Kış saati uygulamasına geçiş sırasında mutlaka Android ve iPhone'larda saat ayarı yapmanız gerekiyor.

iPhone için;

Sırasıyla Ayarlar > Genel > Tarih ve Saat > bölümüne girin. Ardından "Otomatik Ayarla" özelliğini devredışı bırakın ve manüel olarak saatini geri alın

Android için;

Sırasıyla Ayarlar > Tarih ve Saat bölümüne girin. Yeni ekranda yer alan "Otomatik tarih ve saat" ile "Otomatik saat dilimi" ayarlarını pasif konuma getirin ve manüel olarak saatini geri alın

BİZE ULAŞIN