AFYONKARAHİSAR Referandum Sonuçları - İşte 16 Nisan 2017 Referandumu Evet/Hayır Sonucu

Referandum tarihinin açıklanmasının ardından milyonlarca vatandaşın heyecanlı bekleyişi başladı. Afyonkarahisar halkı referandum sonuçlarını her seçim de olduğu gibi sabah.com.tr adresinden an be an takip edebilecek. Afyonkarahisar referandum seçim sonuçlarına göre oy oranları nasıl şekillenecek? İşte tüm detaylar…

AFYONKARAHİSAR Referandum Sonuçları - İşte 16 Nisan 2017 Referandumu Evet/Hayır Sonucu

Milyonlarca insanın heyecanla beklediği tarihi referandum günü geldi ve çattı. Afyonkarahisar halkının 16 Nisan 2017 Pazar günü yapılacak olan referandum sonuçları için meraklı bekleyişi devam ediyor. Afyonkarahisar referandum sonuçlarına göre evet hayır oy oranlarını hızlı ve güvenilir bir şekilde sabah.com.tr adresinden an be an takip edebileceksiniz. Afyonkarahisar seçim sonuçlarına göre evet mi, hayır mı önde çıkacak? İşte Afyonkarahisar ilçe ilçe referandum sonuçları sayfası.

ARDAHAN

AFYONKARAHİSAR HAKKINDA

Kentin tarihi M.Ö. 3000 yılına kadar uzanmaktadır. M.Ö. 2000 ilk dönemlerinde Hattiler' in egemenliğinde bulunan yerleşim, M.Ö. 2. bin yılın ortalarında Hititler' in denetimine geçmiştir. Hitit devleti yıkılınca M.Ö. 1000 yılı dolaylarında yerleşim Frigler' in egemenliği altına girdi. Frigler döneminde kale içine "Akronium" ismi verilmiş daha sonra bu isim şehir içinde kullanılmaya başlanmıştır. M.Ö. 6. yüzyılın sonlarına doğru Frigler'in egemenliği bitmiş ve yerleşim Pers hakimiyetine geçmiştir. Pers egemenliği, M.Ö. 333 yılında Makedon Kralı III. Aleksandros'la yapılan İssos Savaşı'nda alınan yenilgiyle son bulmuştur. M.Ö. 30 yıllarından itibaren yerleşiminde içinde olduğu bölge Roma İmparatorluğu egemenliğine girmiştir. Romalılar döneminde yerleşim "Akroenos" adını almıştır. Roma İmparatorluğu' nun M.S. 395 yılında bölünmesiyle yerleşim Bizans İmparatorluğu topraklarında kalmış ve yerleşime "Akronion" ismi verilmiştir.

12. yüzyıl sonlarına doğru yerleşim Türk egemenliğine geçmiştir. Anadolu Selçuklu Devleti' nin Kösedağ Muharebesi' nde aldığı yenilgi sonucunda Afyon' un da içerisinde olduğu bölge vezir Sâhib Ata Fahreddin Ali denetimine verilmiş ve 1275 yılında Afyonkarahisar' ın başşehri olduğu Sâhib Ataoğulları Beyliği kurulmuştur. 1341 yılında Germiyanoğulları Beyliği topraklarına katılan yerleşim 1390 yılında Osmanlı egemenliğine geçmiştir. 1402 Ankara Savaşı sonucunda Afyonkarahisar yeniden Germiyanoğulları'nın eline geçmiştir. II. Yakub Bey'in vasiyeti üzerine yerleşim 1429 yılında yeniden Osmanlı egemenliğine katılmıştır.

Osmanlı döneminde ilk önceleri "Karahisar-ı Devle", "Karahisar" ve "Karahisar-ı Sahib" adıyla sancak merkezi olarak anılan yerleşim, 1684 yılındaki belgelerde ise "Afyonkarahisar" adıyla da anılmaya başlamıştır. "Yerleşim 1833 yılında Kavalalı İbrahim Paşa kuvvetlerince ele geçirilmiş, ancak aynı yıl içerisinde tekrar Osmanlı egemenliğine geçmiştir.

1 KASIM 2015 AFYONKARAHİSAR GENEL SEÇİM SONUÇLARI NASILDI??AFYONKARAHİSAR NÜFUSU

Afyonkarahisar nüfusu 2016 yılına göre 714.523'dir.

Bu nüfus, 354.458 erkek ve 360.065 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak ise: %49,61 erkek, %50,39 kadındır.

En üstte yer alan AFYONKARAHİSAR Referandum Sonuçları görseline tıklayarak ilçe ilçe referandum sonuçlarını oy oranları ile birlikte görebilirsiniz. Eğer Türkiye Geneli Evet/Hayır oy oranlarını görmek istiyorsanız, hemen altta yer alan linke tıklayarak hem geçmiş seçim sonuçlarını hemde 16 Nisan 2017 referandum sonuçlarını takip edebilirsiniz.
BİZE ULAŞIN