ANKARA Referandum Sonuçları - İşte 16 Nisan 2017 Referandumu Evet/Hayır Sonucu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın referandum tarihini resmen açıklamasının ardından 16 Nisan 2017 Pazar günü heyecanla beklenmeye başlamıştı. Beklenen gün geldi, çattı. Ankara referandum sonuçları heyecanla bekleniyor. 2017 Ankara referandum sonuçlarını her seçimde olduğu gibi yine sabah.com.tr’den an be an takip edebileceksiniz. Ankara’da seçim sonuçları öncesi yaşanan gelişmeler haberimizde. İşte ayrıntılar…

ANKARA Referandum Sonuçları - İşte 16 Nisan 2017 Referandumu Evet/Hayır Sonucu

Ankara'da yaşayan vatandaşlar 16 Nisan 2017 Pazar günü yapılacak referandum sonuçlarını merakla beklemeye başladı. 2017 referandum sonuçlarına göre Ankara'da oy oranlarının nasıl şekilleneceği milyonlarca kişi tarafından merak ediliyor. Başkent Ankara'da referandum sonuçlarına göre evet mi yoksa hayır mı daha yüksek çıkacak? Oy oranlarını anlık olarak bu başlık altından takip edebilirsiniz. İşte 2017 Ankara referandum sonuçları öncesi tüm detaylar…ANKARA HAKKINDA

Ankara, Türkiye'nin bir ili, başkenti ve en kalabalık ikinci şehri.[4] Nüfusu 2016 itibarıyla 5.346.518 kişidir.[5] Bu nüfus, 25 ilçede,1433 mahallede bulunmaktadır. İl genelinde nüfus yoğunluğu 209'dur. Coğrafi olarak Türkiye'nin merkezine yakın bir konumda bulunur ve Batı Karadeniz Bölgesi'nde kalan kuzey kesimleri hariç, büyük bölümü İç Anadolu Bölgesi'nde yer alır. Yüz ölçümü olarak ülkenin üçüncü büyük ilidir. Etrafı Bolu, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir, Aksaray, Konya ve Eskişehir illeri ile çevrilidir.

Ankara'nın başkent ilan edilmesinin ardından (13 Ekim 1923) şehir hızla gelişmiş ve günümüzde Türkiye'nin ikinci en kalabalık ili olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarında ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanan ilin topraklarının yarısı hâlâ tarım amaçlı kullanılmaktadır. Ekonomik etkinlik büyük oranda ticaret ve sanayiye dayalıdır. Tarım ve hayvancılığın ağırlığı ise giderek azalmaktadır. Ankara ve civarındaki gerek kamu sektörü gerek özel sektör yatırımları, başka illerden büyük bir nüfus göçünü teşvik etmiştir. Cumhuriyetin kuruluşundan günümüze, nüfusu ülke nüfusunun iki katı hızda artmıştır. Nüfusun yaklaşık dörtte üçü hizmet sektörü olarak tanımlanabilecek memuriyet, ulaşım, haberleşme ve ticaret benzeri işlerde, dörtte biri sanayide, %2'si ise tarım alanında çalışır. Sanayi, özellikle tekstil, gıda ve inşaat sektörlerinde yoğunlaşmıştır. Günümüzde ise en çok savunma, metal ve motor sektörlerinde yatırım yapılmaktadır. Türkiye'nin en çok sayıda üniversiteye sahip ili olan Ankara'da ayrıca, üniversite diplomalı kişi oranı ülke ortalamasının iki katıdır. Bu eğitimli nüfus, teknoloji ağırlıklı yatırımların gereksinim duyduğu iş gücünü oluşturur. Ankara'dan otoyollar, demir yolu ve hava yoluyla Türkiye'nin diğer şehirlerine ulaşılır.

Bilinen tarihi en az 10 bin yıl öncesine, Eski Taş Çağı'na ulaşan[6] Ankara, tarih öncesinden günümüze dek pek çok medeniyeti barındırmıştır. Hititler, Frigyalılar, Lidyalılar, Persler, Galatlar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Osmanlılar ve nihayet Türkiye Cumhuriyeti, il topraklarını kontrolleri altında tutmuştur. Tektosagların ve Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti olan Ankara şehri ve Frigyalıların başkenti Gordion, il sınırları içinde yer alır. Yıldırım Bayezid'in Timurlenk'e yenik düştüğü Ankara Muharebesi Çubuk yakınlarında ve Kurtuluş Savaşı'nın dönüm noktası olan Sakarya Muharebesi Polatlı yakınlarında yapılmıştır.

İlin Batı Karadeniz Bölgesi'nde yer alan kuzey kesimleri haricindeki büyük kısmı İç Anadolu Bölgesi'nde yer alır ve kara iklimine sahiptir. Şehirler dışındaki il topraklarının büyük kısmı tahıl tarlalarıyla kaplı platolardan oluşur. İlin çeşitli yerlerindeki doğal güzellikler korumaya alınmış, dinlenme ve eğlence amaçlı kullanıma sunulmuştur. İlin adını taşıyan tavşanı, keçisi ve kedisi dünya çapında bilinir, armudu, çiğdemi, yerel yemeklerden Ankara tavası ve Kızılcahamam ve Beypazarı'nın maden suyu ise ülke çapında tanınır.

2015 ANKARA SEÇİM SONUÇLARI1 KASIM 2015 SEÇİM SONUÇLARINDA OY ORANI NASILDI?


1 Kasım 2015 seçim sonuçlarında Ankara'da Ak Parti'ye verilen oy oranı yüzde 48,98 olmuştu. Ak Parti'nin ardından ise en yüksek oy oranı yüzde 30,42 ile CHP'ye verilmişti.

BİZE ULAŞIN