SGK hizmet dökümü ve prim hesaplama E devlet ile nasıl yapılır?

E Devlet üzerinden SGK hizmet dökümünü görüntüleyebilmek için izleyeceğiniz adımları bu başlık altında bulabilirsiniz. İşte E devlet şifresi ile SGK hizmet dökümü ve prim hesaplama için gerekli adımlar...

SGK hizmet dökümü ve prim hesaplama E devlet ile nasıl yapılır?
SGK hizmet dökümü, turkiye.gov.tr internet sitesinden e-Devlet uygulamasına giriş yapılarak alınır. Giriş için; internet bankacılığı, e-Devlet şifresi, T.C. kimlik kartı, e-İmza ve mobil imza seçenekleri vardır. Kullanıcılar tarafından en fazla kullanılan giriş seçeneği, e-Devlet şifresidir. e-Devlet şifresi, PTT şubelerinden temin edilebilir. Şifre, 2 Türk Lirası ücret karşılığında verilir e-Devlet'e giriş yapıldıktan sonra, e-Hizmetler bağlantısından Sosyal Güvenlik Kurumu menüsüne girilir. Menüden 4A, 4B ve 4C hizmet dökümü bağlantılarıyla sorgulama yapılabilir. Bunun dışında; ana sayfada bulunan arama kutucuğuna ulaşılmak istenen kurum ya da hizmet adı yazılarak da işlem gerçekleştirilebilir.
e-Devlet uygulamasında en fazla sorgulama işlemi yapılan kurumlar; Sosyal Güvenlik Kurumu, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü'dür. Uygulama ile banka ve adres değişikliği de yapılabilir. Borç durum bilgisi ve emekli aylığı sorgulanabilir. Bu işlemler dışında; muayene katılım payı, ilaç kullanım süresi, optik cam ve çerçeve gibi bilgilere de erişim sağlanabilir.
BİZE ULAŞIN