Hayatını kaybeden Aydın Boysan kimdir ve kaç yaşında?

Aydın Boysan kimdir? Mimar, yazar ve gazeteci sıfatlarının tamamını barındıran usta isim Aydın Boysan 97 yaşında hayatını kaybetti! Organ yetmezliği nedeniyle bir süredir evinde dinlenen Aydın Boysan öldü mü? sorusu internet mecrasında sıkça aranan konular arasında yer alıyor. 1939 yılında Pertevniyal Lisesi'nden mezun olan Aydın Boysan pek çok alanda başarılı çalışmalar yaptı. İşte Aydın Boysan kimdir? sorusunun yanıtı...

Hayatını kaybeden Aydın Boysan kimdir ve kaç yaşında?

Türk cemiyet hayatının önde gelen simalarından Aydın Boysan, 97 yaşında vefat ettiç Aydın Boysan'ın ölüm haberini oğlu Burak Boysan verdi. Hem iyi bir mimar hem iyi bir yazar hem iyi bir gazeteci olan Aydın Boysan Ulus'taki evinde hayata gözlerini yumdu. Ünlü komedyen Cem Yılmaz da Aydın Boysan'ın ölümünün ardından paylaştığı tweette acısını ifade etti.

AYDIN BOYSAN KİMDİR?

Aydın Boysan, İstanbul doğumlu olmasına karşın aslen Rizelidir. Öğretmen Nevreste Hanım ile muhasebeci Esat Boysan'ın oğludur.

1939 yılında Pertevniyal Lisesi'ni, 1945'te İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'ni (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nin Mimarlık Bölümü'nü) bitirdi. Mesleğini 1999'a kadar ara vermeden sürdürdü.

Türkiye Mimarlar Odası'nın kurucuları arasında yer aldı; yönetim kurulu üyesi, ilk genel sekreteri ve İstanbul şube başkanı oldu. 1945 yılında başladığı mimarlık mesleğine 2000 yılına kadar fiilen devam eden Aydın Boysan, mimar olarak çalıştığı 55 yıl boyunca 1.5 milyon metrekare bina tasarlamıştır.

1957-1972 yıllarında İstanbul Teknik Üniversitesi'nde ders verdi. Ulusal ve uluslararası mimarlık yarışmalarında ödüller kazandı. Kendi kitaplarını basmak için Bas Yayınları'nı kurdu. Aralıksız olarak on yıl Hürriyet ve üç yıl Akşam gazetelerinde köşe yazıları yazdı.

BİZE ULAŞIN