Münir Özkul kimdir ve kaç yaşında öldü? - İşte Münir Özkul'un son hali

Ünlü tiyatro ve sinema oyuncusu Münir Özkul'dan sevenlerini üzen haber geldi. Az önce gelen bilgilere göre Mahmut hoca olarak tanıdığımız ünlü isim hayatını kaybetti. Bu gelişmelerin ardından ''Münir Özkul kimdir'' cevabı en çok merak edilen sorulardan bir tanesi oldu. Hayatı boyunca birçok filmde oynayan ve hala izlenmeye devam eden Münir Özkul kimdir ve kaç yaşında? İşte detaylar...

Münir Özkul kimdir ve kaç yaşında öldü? - İşte Münir Özkul'un son hali

Hababam Sınıfı filmi ile akıllara kazınan ve daha birçok filmde rol alan ünlü isim Özkul'dan acı haber geldi. 93. yaşındaki usta oyuncu hayatını kaybetti. Bu gelişmelerin ardından ''Münir Özkul kimdir'' ve ''Münir Özkul öldü mü'' sorularının cevabı sevenleri tarafından çok sık araştırılmaya başladı. Mahmut Hoca olarak tanıdığımız Münir Özkul'un cenazesi ile ilgili ayrıntılar geldiğinde bu başlık altında olacak.

MÜNİR ÖZKUL ÖLDÜ MÜ?

Münir Özkul, İstanbul'daki evinde 93 yaşında hayatını kaybetti. Türk sinemasının yaşayan efsanesi uzun süredir bilinci kapalı bir şekilde yatakta hayatını sürdürüyordu.

İşte Münir Özkul'un ölmeden önceki son hali;

GÜNER ÖZKUL'DAN AÇIKLAMA

Evinin önünde basın mensuplarının sorularını cevaplayan Güner Özkul, 'Uzun bir süreçti. Defalarca asılsız haberlerle bugüne hazırlanmış olduk. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'a tedavi sürecinde bizi hiç yalnız bırakmadığı, yardımcı olduğu için çok teşekkür ediyorum.'

MÜNİR ÖZKUL KİMDİR VE KAÇ YAŞINDA?

Münir Özkul, 15 Ağustos 1925 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. İstanbul Erkek Lisesi'nden mezun olan Münir Özkul, sanat kariyerine henüz lise çağında başladı ve lise öğrencisi olduğu 1940 yılında Bakırköy Halkevi'nde tiyatro oyunlarında rol aldı.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ne ve Edebiyat Fakültesi'nin sanat tarihi bölümüne devam eden Münir Özkul, 1948'de "Aşk Köprüsü" adlı tiyatro oyunuyla profesyonel kariyerine başladı.

Aşk Köprüsü oyununun ardından Muhsin Ertuğrul yönetimindeki Küçük Sahne'ye geçen Münir Özkul, John Steinbeck'ten Fareler ve İnsanlar (1951), John Millington Synge'den Babayiğit, George Axelrod'dan Yaz Bekarı (1954), John Patrick'ten Çayhane (1955) gibi oyunlarda oynadı.

Ardından İstanbul Şehir Tiyatroları'nda, Ankara Devlet Tiyatrosu'nda ve İstanbul'da yer alan Bulvar Tiyatrosu'nda arkadaşlarıyla birlikte oluşturduğu grupla çalıştı.

1970'li yıllardan itibaren özellikle kalabalık kadrolu ve Ertem Eğilmez yapımlı filmlerde rol almaya başlayan Münir Özkul, kendisiyle özdeşleşen Hababam Sınıfı'ndaki "Mahmut Hoca" karakteriyle de tüm Türkiye'de tanınan bir isim oldu.

Kariyeri boyunca 200'den fazla filmde rol alan Özkul, Sev Kardeşim filmindeki oyunuyla 1972 Altın Portakal Film Festivali'nde "en iyi erkek oyuncu" ödülünü kazandı. "Bizim Aile" filminde canlandirdigi "Yaşar Usta" rolüyle de 1977 Azerbaycan Film Festivali'nde özel ödül kazandı. "Süt Kardeşler" filminde yönetmen yardımcılığı da yapmıştır.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN MÜNİR ÖZKUL İÇİN TAZİYE MESAJI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sinema ve tiyatro sanatçısı Münir Özkul'un vefatı dolayısıyla taziye mesajı yayınladı. Açıklamada şöyle denildi:

Türk sinema ve tiyatrosunun saygıdeğer isimlerinden biri olan Münir Özkul'un vefatını derin bir teessürle öğrendim.
Canlandırdığı karakterler; oyunculuğu ve sanatçı kişiliğiyle, tüm vatandaşlarımızın sevgisini kazanan kıymetli sanatçımız, usta oyuncu Münir Özkul, gelecek nesiller tarafındandan da her zaman sevgi ve saygıyla yad edilecektir.
Türk tiyatrosuna ve sinemasına değerli katkılarıyla milletimizin gönlünde taht kuran merhum Münir Özkul'a Allah'tan rahmet; sanat camiamıza, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.

BİZE ULAŞIN