‘Biz de varız’

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, atv’de yayımlanan “Müge Anlı ile Tatlı Sert” programına video konferansla katıldı. Anlı’nın okuma-yazma seferberliğine destek veren Erdoğan “İlgili tüm kurumlarımıza bu kampanyayla ilgili talimatları verdik. Bu seferberlikte biz de varız” dedi

‘Biz de varız’
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, atv ekranlarında yayımlanan "Müge Anlı ile Tatlı Sert" programında canlı yayına bağlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Emine Erdoğan, Anlı'nın bir süredir yürüttüğü "Okuma-yazma bilmeyen kalmasın" kampanyasına destek verdi. Cumhurbaşkanlığı Devlet Konukevi'nden video konferans aracılığıyla programa katılan Erdoğan çifti "Bu seferberlikte biz de varız" dedi. Büyük coşkunun yaşandığı stüdyoda Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle dedi:
Öncelikle okuma yazma seferberliği konusundaki gayretinizi en başından beri takip ediyorum. Böyle bir kampanya olur da bizim buna destek vermememiz düşünülebilir mi? Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere ilgili tüm kurumlarımıza bu kampanyayla ilgili tüm talimatları verdik. İmkânları seferber ettik ve biz de bu seferlikte varız diyor ve milletimizin de katılımını bekliyoruz. Bu tür kampanyalarımızla eğitim öğretim konusundaki eksikliklerimizi önemli ölçüde giderdiğimizi düşünüyorum. Geçmişte çok yüksek oranlarda olan okuma yazma bilmeme düzeyini sıfıra indirme çabalarımızı sürdüreceğiz.
Şu an ekranda özellikle davetinize icabet eden bütün vatandaşları görünce benim de heyecanım arttı. Milletimizin okuma yazma kampanyaları konusundaki hassasiyetini eskiden beri biliyoruz. Bu kampanyada her türlü desteğin verileceğine inanıyorum. Zaten halkımın ne kadar okuma yazmaya hasret olduğunu stüdyo konuklarınızdan gördüm. Vatandaşlarımız taleplerini Milli Eğitim Bakanlığı'na, valiliklere, kaymakamlıklara, muhtarlıklara iletebilirler. Kurumlarımız bu talepler doğrultusunda gerekli hazırlıkları ve planlamayı yapıp, kampanyaya dahil olacaktır.
(Müge Anlı'nın diploma törenine daveti üzerine) Ben şu an ekranda özellikle davetinize icabet eden bütün vatandaşları görünce benim de heyecanım arttı. Milletimizin okuma yazma kampanyaları konusundaki hassasiyetini eskiden beri biliyoruz. Bu kampanyada her türlü desteğin verileceğine inanıyorum. Zaten halkımın ne kadar okuma yazmaya hasret olduğunu stüdyo konuklarınızdan gördüm. Vatandaşlarımız taleplerini Milli Eğitim Bakanlığı'na, valiliklere, kaymakamlıklara, muhtarlıklara iletebilirler.

SEFERBERLİK SADECE TOPLA TÜFEKLE OLMAZ...
Anlı ise çok heyecanlı olduğunu belirterek şöyle dedi: Her şey, bir konuğumuzun okuma yazma bilmediği için ne gibi zorluklar yaşadığını anlatmasıyla başladı. O galiba bardağı taşıran son damla oldu. Okuma yazma bilmeyen halkımız için ekrandan bir seferberlik başlatsak kim başlatır diye düşündük? "Tabii ki Sayın Cumhurbaşkanımız başlatır" dedik. Cumhurbaşkanımız da çok kısa bir zamanda sesimize cevap verdi. Bugün de bütün ülkede okuma-yazma seferberliği başlatıldı. Herkesi okullarımıza okumaya davet ediyorum. Ay sonunda ülkece okullu olacağız. 80 saatin sonunda ülkemizde okuma-yazma bilmeyen hiç kimse kalmadı demenin haklı gururunu yaşayacağız. 180 saat eğitim almak isteyen varmış onu da alırlarsa ilkokul diploması alacaklar. En yakın okula başvurmaları yeterli. Diploma törenini hayal ediyorum yüzbinlerce kişinin katıldığı inşallah. Çok heyecan verici. Seferberlik sadece topla tüfekle yapılmaz ki; bilimle, ilimle de yapalır o yüzden ayrı heyecanlıyım.

1 MİLYON 832 BİN DİPLOMA
Kampanyaya destek veren Emine Erdoğan ise şunları söyledi: Ülkemizin bu derin yarasının tedavisine katkı sağlamak için bizzat başlattığımız başarıyla neticelendirdiğimiz kampanyalar bulunuyor. Sadece "Ana-kız okuldayız" kampanyasında sertifika verdiğimiz diploma sayısı 1 milyon 832 bindir. Ayrıca sizler gibi kıymetli arkadaşlarımızın yürüttüğü kampanyalara her türlü destek verdik, veriyoruz. Hedefimiz kadınıyla erkeğiyle tüm vatandaşlarımızın okuma yazma öğrenmesini sağlamaktır. Size de böyle bir hassasiyet gösterdiğiniz için çok teşekkür ediyorum.
BİZE ULAŞIN