Mersin’de İl Milli Eğitim Danışma Komisyon Toplantısı

Mersin’de İl Milli Eğitim Danışma Komisyon Toplantısı
Mersin’de, İl Milli Eğitim Danışma Komisyonu toplantısı yapıldı.
Suphi Öner Öğretmenevi Anamur Salonu’nda yapılan toplantıya, Mersin Vali Vekili Cezmi Türkgöçer, Vali Yardımcısı Eyüp Sabri Kartal, İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, Maarif Müfettişleri Başkanı Mustafa Çelik ile komisyon üyeleri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Vekili Türkgöçer, toplantıda alınan kararların tavsiye niteliği taşıdığını belirterek, toplantının yapılış amacına ilişkin bilgi verdi.
Zorunlu eğitim çağında olduğu halde okula devam etmeyen öğrencilerin önemli bir sorun teşkil ettiğini belirten Vali Yardımcısı Kartal ise okula devam etmeyen öğrencilerle ilgili konunun özellikle üzerinde durulmasını ve araştırılmasını istedi.
Geçen yıl yapılan toplantının değerlendirmesini sunan İl Milli Eğitim Müdürü Koca da okullaşma oranları, kurum sayıları, öğrenci sayıları, LYS başarısı gibi bir çok konu başlığına değinerek, Mersin’de eğitim alanındaki mevcut durum hakkında bilgiler verdi. Derslik sayısına göre öğrenci sayısında Türkiye ortalamasının yakaladıklarını kaydeden Koca, okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretimde Türkiye ortalamasının üzerinde bir okullaşma oranı tutturduklarını ifade etti. Taşımalı eğitimden yararlanan öğrenci sayısı ve maliyetine ilişkin açıklamalarda bulunan Koca, inşaatı devam eden ve planlanan derslik yatırımlarına ilişkin konularda da komisyon üyelerini bilgilendirdi.
Sunumun ardından komisyon üyelerinin görüş ve önerileri dinlendi. Toplantının sonunda yapılacak çalışmalara ilişkin komisyonca tavsiye kararı alındı.
BİZE ULAŞIN