Suriyeli Çocukların Sosyal Uyum Eğitimi Tamamlandı

Suriyeli Çocukların Sosyal Uyum Eğitimi Tamamlandı
Mersin’de, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hakları Daire Başkanlığı ile UNICEF işbirliğiyle, Suriye ve Türkiyeli çocuklara sosyal uyum eğitimi verildi.
Dört gündür devam eden ’Suriyeli ve Türk çocuklara yönelik verilen sosyal uyum eğitimi’ tamamlandı. Eğitimde çeşitli illerden gelen 40 Suriye ve Türkiyeli çocuklara akranları tarafından sosyal uyum eğitimi verildi.
Çocuklar arasında diyalog ortamının oluşturulması ve geliştirilerek akrandan akrana sosyal uyum eğitiminin geliştirilmesini amaçlayan projede, kamp dışındaki Suriyeli çocukların iletişimden kaynaklanan yaşam koşullarının değiştirilmesi ve Türkiye’de sosyal hayata uyum sağlamalarına yönelik eğitimler verildi.
Eğitimin kapanış sunumunu yapan Mersin Çocuk Hakları Çocuk Komitesi Başkanı Fatih Sarı, Mersin’de sokakta çalışan Suriyeli çocukların yüzde seksene yakınının çöp sektöründe çalıştırıldığını ve bunun aza indirilmesi için Mersin Valiliği ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından mobil ekip kurulduğunu kaydetti. Sarı, bu ekibin yaptığı sokak çalışmalarında kamuoyu duyarlılığını artırmak için afiş ve raketlerle birlikte uyarı içerikli karton simitlerin kentin en işlek noktalarında halka dağıtıldığını ifade etti. Sarı, “Aynı akranlarımız olan bu çocuklarımızın illerimizde sosyal uyumunu sağlamak konusunda Çocuk Hakları Çocuk Komitelerimiz, eğitici konumunu kazanmıştır. Mersin’de dört gün boyunca çeşitli illerden gelen Türk ve Suriyeli arkadaşlarıma ,Aile Bakanlığı yetkililerine UNİCEF yetkililerine eğitmenlere teşekkür ediyorum" dedi.
Eğitim sonunda katılımcılara belge verildi.
BİZE ULAŞIN