Cezaevinde Açlık Grevine Başlayan Oğlunun Kurtarılmasını İstiyor

Mersin’de işlediği gasp suçundan dolayı 25 yıl hapis cezasına çarptırılan oğlunun, hükümlü bulunduğu cezaevinde açlık grevine başladığını söyleyen baba, yetkililerden oğlunun kurtarılması için yardım istedi.
Mersin’de kitap satışı yaparak hayatını sürdüren 62 yaşındaki Mustafa Lami Aygün, 2006 yılında o zaman 18 yaşında olan oğlu Y.A.’nın, gasp suçundan tutuklandığını ve yargılama sonrası 25 yıl hapis cezasına çarptırıldığını anlattı. Yaklaşık 8,5 yıl Ermenek Cezaevi’nde yattıktan sonra 3 ay önce Çankırı Cezaevi’ne nakledilen oğlunun, buradaki koşulları protesto etmek için açlık grevine başladığını dile getiren Aygün, "Oğlum şu an 27 yaşında. Bana açlık grevinde olduğunu önce kimse söylemedi, yaklaşık 10 gün önce ziyaretine gittiğimde öğrendim. 90 kiloluk çocuk 40-45 kiloya düşmüş. Onu öyle görünce şok oldum. Baba yüreği dayanamadım. Vazgeçmesi için ikna etmeye çalıştım ama dinlemedi. Ne yapacağımı bilemiyorum" dedi.
Oğlunun, cezaevi koşullarını protesto etmek için başlattığı açlık grevinde 1 ayı geride bıraktığını ifade eden Aygün, "Sadece su içiyormuş. Benim çabalarım sonuç vermedi. Cezaevi yönetimi de bu konuda duyarsız kalıyor. Döndükten sonra Mersin’de konuyla ilgili olarak Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundum. Ancak hala bir sonuç alamadım. Genç yaşta cezaevine girdi, şimdi adım adım ölüme ilerliyor. Yetkililerin bu konuda devreye girmesini istiyorum. Ne olur, oğlumun göz göre göre ölmesine izin vermeyin" diye konuştu.
Aile olarak çocuklarının cezaevine girmesiyle zaten büyük bir üzüntü yaşadıklarını vurgulayan Aygün, acı üstünü bir acı daha yaşamak istemediklerini söyledi.
BİZE ULAŞIN