Basından Sansürün Kaldırılışının 107. Yılı

Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen, "Savunma olarak hapis tehdidi, sosyal ve sendikal hakların yok olması, sansür ve otosansüre karşı gazetecilerin yanındayız” dedi.
Antmen, ’24 Temmuz basında sansürün kaldırılışının yıldönümü ve Basın Bayramı’ dolayısıyla yaptığı açıklamada, gazetecilere ve medya kuruluşlarına yönelik direkt veya dolaylı baskıların devam ettiği bir ortamda 24 Temmuz’un bayram olarak kutlanamayacağını savundu. Antmen, “Hangi şekilde ve hangi amaçla olursa olsun sansür varsa, basın özgürlüğü yoktur. Basın özgürlüğünün olmadığı bir ortamda da bayramdan söz edilemez” diye konuştu.
Savunma olarak demokrasinin tüm kurul ve kurallarıyla işletilebilmesi için basın ve ifade özgürlüğünün şart olduğunu hemen her platformda dile getirdiklerini kaydeden Antmen, "Halkın haber alma hakkı önünde hiçbir engelleme yoksa, gazete veya gazeteciler yaptıkları haberlerden dolayı hiçbir baskıya veya cezaya maruz kalmıyorsa, gazeteciler, düşünce insanları fikirlerini özgürce söyleyip, yazabiliyorsa o ülkenin basını özgürdür. O ülkede demokrasi tam anlamıyla işlemektedir. Sansür ve otosansürün yaygınlaşması, zor ve özveri gerektiren gazetecilik mesleği daha da zorlaştırmıştır. Basın ve ifade özgürlüğünün önündeki tüm engeller kaldırılıncaya, gazetecilerin kendini maddi ve manevi olarak güvende hissedeceği çalışma koşullarına kavuşuncaya, siyasi iktidarların hiçbir şekilde gazetecinin işini yapmasına müdahil olmayacağı güne kadar mücadelemize ve sansüre direnmeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN