Başkan Kocamaz’dan Alzheımer Derneği’ne Bağış Çağrısı

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Alzheimer hastalığının dünyada ve Türkiye’de giderek arttığına dikkat çekerek, tüm vatandaşları Türkiye Alzheimer Derneği’ne bağış yapmaya davet çağırdı.
Başkan Kocamaz, 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Alzheimer hastalığının günümüz şartlarında yaşlı nüfusun artışı da göz önünde bulundurularak daha da önemli bir hastalık haline geldiğini belirten Kocamaz, “İstatistiklere baktığımızda Alzheimer hastalığında azımsanmayacak oranda bir artış olduğunu görmek mümkün. Dünyada yaklaşık 38 milyon, Türkiye’de ise yaklaşık 400 bin Alzheimer hastası olduğu tahmin ediliyor. Bu veriler gösteriyor ki, Dünya Alzheimer Günü ve konuyla ilgili yapılacak bilimsel çalışmaların yanı sıra farkındalığı sağlayacak çalışmalar da her gün daha da önemli bir hal alıyor” dedi.
Bilimsel çalışmalar kapsamında her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da erken tanının çok önemli olduğunu vurgulayan Kocamaz, Alzheimer’in riskini azaltmanın yolları olduğuna işaret ederek, “Yapılan araştırmalara göre sağlıklı beslenme, fiziksel ve zihinsel egzersiz ile hastalığın riski önemli bir oranda azalıyor. Bu toplumun sağlıklı bireylere ihtiyacı var. Bizler sağlıklı yaşam bilincine sahip olmalı, bu vesileyle sağlıklı nesiller yetiştirmeliyiz” ifadelerini kullandı.
Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak her alanda sosyal sorumluluk bilinciyle hareket ettiklerini ifade eden Kocamaz, mesajında vatandaşlara çağrı yaparak şunları kaydetti: “Büyükşehir olarak bu tür konularda yaptığımız çalışmalarımızla toplumda farkındalık oluşturmayı ve vatandaşlarımızı bilinçlendirmeyi amaçlıyoruz. Tüm vatandaşlarımızı Türkiye Alzheimer Derneği’ne bağış yapmaya davet ediyorum. Bu vesileyle hem Alzheimer’li hastalarımıza hem onların yakınlarına hem de hastalıkla ilgili bilimsel çalışmalara biraz olsun destek vererek, onların çektiği sıkıntılara ortak olmalıyız.”

BİZE ULAŞIN