Fethiye’de Sertifika Günü

Fethiye’de Sertifika Günü
Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmletleri Genel Müdürlüğü arasında hazırlanan modüler sertifika eğitim programı olan “4-6 Yaş Çocuk Etkinlikleri ve Eğitimi” kursunu başarıyla bitiren 74 kursiyere başarı belgeleri verildi.
Devlet Su İşleri Müdürlüğü (DSİ)’nin salonunda yapılan “4–6 Yaş Çocuk Etkinlikleri ve Eğitimi” kursu belge dağıtım törenine Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Doğan, İlçe Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu, İlçe Sağlık Müdürü Uğur Çomak, Halk Eğitim Merkezi Müdürü İsmail Cazağ, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Şaban Sarıkaya, Mal Müdürü Ali Yaşar Çavuş ve bazı okul müdürleri ile kursiyerler katıldı.
Başarı belgesi dağıtım töreninde açılış konuşmasını yapan Fethiye Halk Eğitim Merkezi Müdürü İsmail Cazağ, başarı belgesi alan kursiyerleri tebrik etti. Cazağ: “Kursumuzu Esnaf Sanatkarlar Odası Mesleki Eğitim Merkezinde açtık. Fethiye’de İlçe Müftülüğümüzün talebi ve işbirliği doğrultusunda ilk defa açılan kursumuz, 296 saatlik bir kurs ve yaklaşık 3 ay sürdü” dedi.
İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Doğan: “7’den 77’ye herkesin beşikten mezara eğitimi devam ediyor. Bu anlamda gerek çocuklarıyla, bebekleriyle 3 ay boyunca samimi ve içten bir şekilde bu kursa geldiniz, tamamladınız ve şuan belge alma törenine geldiniz. Herkes burada anne ya da anne adayı. Anaokullu var baba okulu yok, ana sınıfı var, baba sınıfı yok. Dolayısıyla 4-6 yaş grubunda annelerin samimi ellerinin çocuğa değmesi gerekiyor. 36 ve 66 yaş gurubu Milli Eğitim Bakanlığı’nın okul öncesindeki hedef grubu. Biz Fethiye’de 5 yaş gurubunda yüzde doksanlara ama diğer yaş gruplarındaysa toplamda yüzde elli seviyesine çıkaramadık. Ama çıkarmak için çalışıyoruz” dedi.
İlçe Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu ise: “Fethiye’de Tokgöz Camii altında Hacı Fehmi Özer 4-6 yaş Kur’an Kursu’nda biz bir örnek sunabildik. Orada okul öncesine 4-6 yaş Kur’an kursunu sadece bir yerde yapabildik. Ama bundan sonra Kur’an’ı Kerim öğretimiyle alakalı yaş sınırının kalkmasıyla beraber eğer mekan standartlarımızı oluşturabilirsek, bununla alakalı eğitim alanlarını gerçekleştirebilirsek burada Müftülüğünüz olarak diyanet İşleri Başkanlığının şemsiyesi altında birlikte 4-6 yaş Kur’an eğitimiyle alakalı çalışabileceğimiz manasına gelmektedir. Dolayısıyla Diyanet İşleri Müdürlüğümüz Kur’an Kursu öğreticisi için standartlarını ve mekanlarını geliştirmekte. Ve bu şartlara uygun kişileri talep etmekte. Bu kurslarda bunun için düzenlenmiştir” dedi.
Kaymakam Ekrem Çalık: “Din eğitiminin bilinçli kişiler tarafından verilmesi çok önemli. Anne şefkatinde ve anne bilincinde yaklaşarak çocukları geleceğe hazırlamak sizler için bir artı değer olarak ortaya çıkıyor.
BELEDİYE’DEN İBADETHANELERDE RAMAZAN TEMİZLİĞİ
Fethiye Belediyesi Ramazan ayı dolayısıyla Fethiye genelindeki camilerin temizliğine başladı. Fethiye’ye yeni bağlanan 26 belde ve köyde bulunan 50 caminin genel temizliği Ramazan ayı boyunca sürecek.
Belediye ekiplerinde Ramazan ayı için yoğun mesai sürüyor. Camilerin Ramazan ayında yoğun kullanılmasından dolayı daha hijyenik olması için yapılan çalışmalar kapsamında bugün de Hisarönü camiinde temizlik yapıldı. Fethiye genelinde titiz bir çalışma yaptıklarını dile getiren Fethiye Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Osman Ünsal, “Fethiye merkez mahallelerindeki camilerde Müftülük temizlik çalışması yapacak. Bizlerde Fethiye Belediyesi sınırlarına bağlanan 26 belde ve köylerdeki camilerimizin temizliğini yapacağız. Çalışmalarımız hızlı bir şekilde sürüyor. Ramazan ayı boyunca temizlik çalışmalarımız cami cami sürecek” dedi.
BİZE ULAŞIN