Bodrum’da Esnaftan Mülteci Eylemi

Turizmin gözbebeği olan Muğla’nın Bodrum ilçesinde esnaf, Suriye’den gelen göçmenlerin ilçe merkezinden uzak bir bölgeye yerleştirilmesi istemiyle eylem yaptı.
Bir süredir marina ve ilçe merkezinde yollarda yatan Suriyeli göçmenlere yönelik çözüm bulunması için imza toplayan esnaflar, toplanan imzaları Bodrum Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan’ı ziyaret ederek teslim etti. Yaklaşık 50 esnaf, Suriyeliler’in çarşı ve marina etrafından alınarak merkezden uzak bir bölgeye yerleştirilmesini talep etti. Kaymakam Gödekmerdan ise konuyla ilgileneceğini belirtti. Daha sonra Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’u ziyaret eden esnaflar sıkıntılarını anlattı. Basına kapalı olan toplantı sonrasında Başkan Kocadon, yetkililerle bu meseleyi görüştüğünü ve en kısa zamanda bir çözüm bulacaklarını açıkladı.
Esnaf adına basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Osman Şirin, “Bizim Suriyeliler’le başımız dertte. Buradaki esnaf zor durumda. En büyük tehlike ise sağlık tehlikesi. Bunlara barınacak yer sağlanması lazım. Yiyecek içecek sorunlarının çözülmesi lazım. Bu insanların üstleri perişan durumda, hiç yıkanamıyorlar. Hepsi sokaklarda perişan bir halde geziyor. Bunlara bakan turistler bir daha uğramıyor o bölgeye. Elinden gelen herkes yardım ediyor ama bu bir devlet sorunu. Buna devlet bir el atsın. Kaymakama gittik, belediye başkanına gittik. 500 imza topladık esnaf olarak. Kaymakam ve belediye başkanı sorunu çözeceklerini söylüyorlar” dedi.
Bazı esnaflar ise Suriyelilere sahip çıkılmasını istedi. Bodrum merkezde işletmecilik yapan Atilla Serttaş, “Bu insanlar bizim soydaşlarımız. Bu insanların buraya gelmesini baştan engellemeye çalışmak. Buraya kadar geldilerse aşımızı evimizi bu 300 kişi ile paylaşmamız lazım. Bu bir insanlık sınavıdır. Bu sınavda bize Allah tarafından gönderilmiş. Bu insanlık yardımını yapmak için kapımıza gelmiş büyük bir fırsattır. Bu insanlara yardım ellerimizi uzatmak lazım. Esnaf arkadaşlarımız da buna karşı değil, yardım edelim diyorlar. Ama başka bir yere taşıyalım istiyorlar. Başka bir yerde kamp açılması, otel açılmasını, daha rahat yaşamalarını istiyorlar. Ama bu da Bodrum’a milyonlarca göçmenin gelmesine kapı açmak demektir. Biz Bodrum’a girişlerinde bir önlem alalım. Buraya girmiş insana kapımızı açalım. Ama buraya kamp yaparsak milyonlar gelecek. Haritaya bakıyorlar Yunanistan’a en yakın bölge Bodrum diyerek buraya gelirler. Şu anda mevcut olana sahip çıkalım, hor görmeyelim, dışlamayalım. Bunlar bizim birebir soydaşlarımız. Bir şey alırken bile utanıyorlar. Görüntü bozukluğu diye bu hale geldi. Denize giremiyoruz diyorlar, buradan yürüyemiyoruz diyenler var. Bende el vicdan diyorum” diye konuştu.
BİZE ULAŞIN