Saklıkent’in Serin Suları Turistleri Ağırlıyor

Saklıkent’in Serin Suları Turistleri Ağırlıyor
Fethiye’deki Eşen Çayı’nın bir kolunun aktığı ve Bey Dağları’nın kaynak suyunun da eklendiği Saklıkent Kanyonu, akıntılarla şekillenmiş kayalarıyla ziyaretçilerinde hayranlık uyandırıyor.
Büyük Likya Depremi sonrasında oluştuğu düşünülen Saklıkent Kanyonu’nun uzunluğu 18 km, yüksekliği 200 metre. Özellikle yazın Avrupa’dan ve Türkiye’den gelen tatilcileri ağırlayan Saklıkent’e cip safari ve özel turlarla gelen turistler, kanyondaki soğuk suda keyifli anlar yaşıyor. Hava sıcaklığının 35 dereceyi bulduğu Seydikemer’deki kanyona girenler bir anda 25 derece sıcaklıkla karşılaşıyor. Yaklaşık 30 yıldır tatilcilerin uğrak yeri olan Saklıkent, dinlendiren atmosferiyle dikkati çekiyor. Gün ışığının giremeyeceği kadar dar ve yüksek kanyonu, buz gibi suyuyla alternatif sunan Saklıkent, sarp kayalıkların arasındaki gizemli dünyasıyla ilgi çekiyor. Kayaların içinden çıkan soğuk suyu ve eşsiz doğal güzelliğiyle her yıl ortalama 750 bin kişinin ziyaret ettiği Saklıkent’in girişinde kuyruk oluşuyor. Kanyonda akıntının fazla olduğu yerlerde ise suyun karşı tarafa halatlar yardımıyla geçiliyor. Fethiye’de ve Seydikemer’de hava ne kadar sıcak olursa olsun kanyonun içinde bambaşka bir atmosfer var. Seydikemer Kaymakamı Muammer Köken, gazetecilere yaptığı açıklamada, Saklıkent Kanyonu’nun ilçenin dünyaya açılan kapısı olduğunu söyledi.
Avupanın en büyük kanyonlarından birisi olarak gösterilen Saklıkent’in, Fethiye turizmini de tamamlayan önemli bir unsur olarak görüldüğünü kaydeden Köken, "Kanyon yürüyüşü, rafting, çamur banyosu gibi aktiviteler turizme renk katıyor. Kanyon geçen yıldan bu yana Seydikemer Belediyesi tarafından işletiliyor. Belediyemiz de Saklıkent’in daha iyi bir noktaya gelmesinde güzel çalışmalar yapıyor" dedi.
Köken, belediyenin Orman Genel Müdürlüğü ile kanyonla ilgili geniş bir proje hazırladığını, valilik kanalıyla oluşturulan turizm komisyonu kapsamında da bölgede hizmet veren işletmelerin denetimlerinin yapıldığını vurguladı. Bölgeye düzenlenen safari turlarıyla ilgili trafik ekiplerinin güzergah çalışmalarına da devem ettiğini anlatan Köken, şöyle konuştu: "İlçemizde turizmi tamamlayıcı olan alanlarla Kumluova ve Karadere ile bağlantılandırmak istiyoruz. 18 kilometrelik Patara Plajı’nın 8 kilometresi ilçemiz sınırlarında yer alıyor. Her insan Antalya Patara’yı biliyor, oraya binlerce turist geliyor ama bizde kalan kısmının pek fazla kıymeti bilinmiyor. Bununla ilgili çalışamalar yaparak ilçemizde turizm faaliyeti daha iyi bir noktaya getireceğiz"
BİZE ULAŞIN