Marmaris’te Tekneleri Batan Mülteciler Kurtarıldı

Muğla’nın Marmaris’te ilçesinde tekneleri alabora olan Suriye uyruklu 60 kaçak Sahil Güvenlik botu tarafından kurtarıldı. Datça yakınlarında ise jandarma kontrol noktasında dur ihtarına uymayan kapalı kasa komyonette 35 Suriyeli kaçak yakalanırken organizatörler kaçtı.
Edinilen bilgiye göre, Bozburun Mahallesi’ndeki bir koydan Yunan adalarına geçmek için sabaha karşı yola çıkan kaçakları taşıyan tekne su almaya başladı. Kıs süre sonra alabora olan teknedeki kaçakları, bölgede devriye görevi yapan Sahil Güvenlik Marmaris Grup Komutanlığına bağlı bot ekibi fark etti. Aralarında kadın ve çocukların da olduğu Suriyeli 60 kaçak kurtarıldı. Grup Komutanlığı’na getirilen kaçaklar sağlık kontrolünden geçirildi.
Öte yandan Hisarönü Mahallesi’nin Lindos mevkisindeki jandarma kontrol noktasında "dur" ihtarına uymayan bir kamyonet kaçmaya başladı. Ekiplerin takip ettiği araç, Balıkaşıran mevkisinde 35 kaçağı bırakarak Datça yönüne devam etti. İçlerinde kadın ve çocukların da bulunduğu kaçaklar Datça Jandarma Komutanlığına götürüldü.
Kaçakların ifade işlemlerinin ardından Suriyelilerin bulunduğu en yakın kampa gönderileceği öğrenildi.
BİZE ULAŞIN