Sosyal İmkanı Olmayan Dünya Çocukları Tatilde Buluştu

Muğla’nın Marmaris ilçesinde 13 yıl önce başlatılan ve her sene imkanı olmayan dünya çocuklarına tatil yaptırmayı amaçlayan Kids for Freedom projesi (K4F) bu sene 13 ülkeden 70 çocuğun katılımı ile gerçekleşti. Sosyal imkanı olmayan dünya çocukları yelkenle açıldıkları Ege ve Akdeniz’de bir hafta boyunca mavi suları keşfedecek.
Phoenix Yatçılık’ın sahibi Bernhard Balaha ve oğlu tarafından 2002 yılında ortaya atılan proje kapsamında dünyanın pek çok ülkesinden maddi durumu iyi olmayan, ailevi ve psikolojik problemi bulunan çocuklar,Marmaris’te bir araya gelerek bir hafta boyunca Marmaris koylarını yelkenli teknelerle gezecek.
Bu yıl 13’ncisi düzenlenen etkinlik hakkında bilgi veren Bernhard Balaha şunları söyledi: ”13 yıldır "Kids For Freedom"u yurt dışındaki iş adamlarının bağışları ve Marmaris’te belediye ile yerel işletmelerin desteğiyle gerçekleştiriyoruz.Tatil imkanı sağladığımız çocuklar genelde yetimhanelerden geldikleri için normal yaşantının, sorunsuz bir hayatın da olduğunu ve nasıl sürdürülebileceğini göstermeye çalışıyoruz. Deniz sayesinde sorunlardan nasıl uzak kalındığını fark etmelerini amaçlıyoruz. "Kids For Freedom"u uzun yıllar sürdürmeyi planlıyoruz. Proje ile 13 yılda 2 binden fazla çocuğu Marmaris’e getirip tatil imkanı sunduk."
BU YIL 13. KEZ DÜZENLENİYOR
Kids for Freedom, 2002 yılında Bernhard Blaha ve oğlu Armin Blaha tarafından tasarlanıp dostları ve ekibi ile birlikte gerçekleştirilen, kar amacı olmayan bir sosyal sorumluluk projesi. Tüm dünya ülkelerinden sosyal ve ekonomik açıdan mağdur olan çocukları, bir hafta süreyle, şirket bünyesinde bulunan teknelerle bedelsiz olarak misafir edilip , çocuklar denize açılıyor.
Bu yıl 12 tekneden oluşan filo, Akdeniz ve Egenin berrak sularında seyir yaparak, her gece bir başka koyda konaklayacak. Kıyı sporları, el işleri ve dans öğretileri gibi çeşitli faaliyetlere katılacak olan çocuklar aynı zamanda kapanış gösterisinin hazırlıklarını da sürdürecekler.
Bir haftanın sonunda, yelkenli sporunun temel kurallarını öğrenmenin yanı sıra, çocukların, gözetmenlerinin ve kaptanların bir takım ruhuyla bütünleşmelerini izlemek bizlere büyük mutluluk veriyor.On üçüncü yılını dolduran proje, Kids4Freedom 2015 haftasına bu yıl, Türkiye, Almanya, Avusturya, Romanya, Macaristan, Rusya, Kazakistan, Irak, Arnavutluk, Venezuela, Meksika, Fransa ve Ukrayna’dan 12-17 yaş aralığında 68 çocuk ve 45 yetişkin gözetmen katılıyor.Tamamen bağışlarla gerçekleştirilen bu proje yurt dışından işadamları da destek veriyor.
BİZE ULAŞIN