Muş’ta Çocuklar Toy Ve Telli Turnalar İçin Uçurtma Uçurdu

Muş’ta Çocuklar Toy Ve Telli Turnalar İçin Uçurtma Uçurdu
Muş Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Tarih ve Sanat Derneği ve Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın işbirliğinde ‘Muş’ta Toy ve Telli Turna Koruma’ projesi kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi’ne bağlı evlerde kalan çocuklar toy ve telli turnalar için uçurtma uçurdu.
Muş’ta toy ve telli turna koruma projesi faaliyetleri kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi’ne bağlı evlerde kalan çocuklara yönelik uçurtma etkinliği düzenledi.
Damla Kültür ve Sanat Derneği ile Muş Gençlik Meclisinin de destek verdiği etkinlikte çocuklar “Geleceğimizin Kirletmeyin! Doğamıza Sahip Çıkıyoruz” sloganıyla toy ve telli turnaların yaşatılması için uçurtma uçurdular. Muş’ta toy ve telli turnalar için farkındalık oluşturma adına faaliyetlerine devam edeceklerini belirten dernek yöneticisi Kasım Avcı, “Nesilleri tehdit altında ve uçabilen en ağır kuşlardan olan toy kuşlarımızın büyük bölümü ilimizde yaşayarak, kuluçkalarını tamamlayan toy kuşlarımız için tespit edilen en önemli, en birinci tehdit kaçak, bilinçsiz avcılık faaliyetlerinden gelmektedir. Doğasever Muş halkının yoğun ve katılımlı destekleriyle toy kuşlarımızın sayı olarak artmaya başladığı müjdesini de ifade etmek istiyoruz. Toy kuşlarımızın korunmalarına yönelik bilinçlenmelerin artmasıyla ilimizin ikinci simge kuşu olması, turizm ve tanıtım faaliyet ve etkinliklerinde değerlendirilmesinin de yolu açılmış olunacaktır” dedi.
“KORUMA TEDBİRLERİ TOY KUŞLARI SAYISINDA ARTIŞA NEDEN OLDU”
Koruma tedbirlerinin etkisiyle toy kuşları sayılarında artışların gözlendiğini ifade eden Avcı, “İlimiz genel itibari ile çok zengin sazlık, sulak alanlar, doğal ve kirlenmemiş coğrafyasıyla çok önemli tabiat üstünlüklerine, zenginlik ve çeşitliliklerine sahip bulunmaktadır. Ancak sahip olduğumuz doğal güç, zenginlik ve çeşitliliklerimizin her türlü tahribatlara açık olduğu da ayrıca değerlendirilmeli, geç kalınmadan kalıcı, sürekli ve etkili tedbirlerin yaygınlaşarak güçlendirilmesi de büyük bir önem arz etmektedir. Bu vesileyle bugün Muş Valiliği Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi’ne bağlı evlerde kalan kardeşlerimizle uçurtmalar uçurduk” dedi.
Uçurtma etkinliği ile çocuklarda farkındalık oluşturduklarına inandığını vurgulayan Avcı, “Buradaki asıl amacımız; buradaki kardeşlerimizle toy ve telli turna kuşlarına sahip çıkılması için bir farkındalık oluşturduğumuza inanıyorum. Bize bu imkanı sağlayan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüze ve tüm kurum çalışanları ile bize eşlik eden kardeşlerimize teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN