Türkiye Kamu-sen Nevşehir Temsilcisi Çetin:

Türkiye Kamu-Sen Nevşehir İl Temsilcisi Turgay Çetin, Çin zulmünün, Müslüman Türklerin yaşadığı Doğu Türkistan’da devam ettiğini ve Ramazan ayında bile zulmün artarak sürdüğü Çin’de yaşananları büyük bir üzüntü ile takip ettiklerini söyledi.
Çetin yaptığı açıklamada, önceki gün Çin Hükümeti’nin her yıl Ramazan ayı nedeniyle Uygur Türklerine yönelik oruç yasağı ve belirli kısıtlamalar nedeniyle Çin’de gerilimler yaşandığını ve 18 Doğu Türkistan vatandaşının hayatlarını kaybettiğini belirtti.
Acılara seyirci kalan tüm dünya milletlerinin, bir an önce Çin Devleti’ne gerekli tepkiyi vermesini ve Doğu Türkistan’da yaşayan Müslümanların sıkıntılarının giderilmesi için harekete geçmelerini beklediklerini kaydeden Çetin: “Türkiye ve İslam Dünyası artık uyanmalı, gerekli tepkiyi göstermelidir. Birleşmiş Milletler adam gibi tepki göstermelidir. Doğu Türkistan’ın Çinlileştirilmesine hayır.Türklerin’de insanca yaşama hakkı vardır, zulüm sadece Filistin’de, Mısır’da yoktur. Uygur Türklerine yapılan zulmü, bu zulme seyirci kalıp hala Müslüman’ım diyenleri, zulüm denince sadece Filistin ve Mısırı görüp, Doğu Türkistan’ı görmezden gelenleri ve zalim Çin Devletini nefretle kınıyorum.” dedi.
BİZE ULAŞIN