TÜBİTAK Yarışması’nda Türkiye 1.si Niğde’den

TÜBİTAK Yarışması’nda Türkiye 1.si Niğde’den
TÜBİTAK Bilim Genç tarafından Robot Bilim Etkinlikleri kapsamında düzenlenen proje yarışmasında; Niğde 19 Mayıs Ortaokulu Türkiye 1.’si oldu.
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) elektronik yayını Bilim Genç’in, gençleri robot teknolojileriyle tanıştırmak amacıyla düzenlediği Robot Bilim Şenliği etkinliğinde dereceye girenlere ödülleri verildi.
TÜBİTAK Bilim Genç tarafından Robot Bilim etkinlikleri kapsamında düzenlenen proje yarışmasında; Niğde 19 Mayıs Ortaokulu’ndan Fen ve Teknoloji Öğretmeni Zekeriya Kayran danışmanlığında öğrenciler Hatice Seher Sivrikaya ve İnayet Çavdar tarafından hazırlanan proje kendi dalında Türkiye 1. oldu.
TÜBİTAK Bilim Genç tarafından Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kongre Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen Robot Bilim etkinlikleri kapsamında birbirinden farklı ve özgün robot projeleri sergilendi.
Türkiye çapında Bilim ve Sanat Merkezlerinin koordinatörlüğünde, okulların katılımıyla 5, 6 ve 7. sınıf öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen etkinliğe bu yıl yaklaşık 200 okul, 400 öğretmen ve 6 bin öğrenci katıldı.
Akşemseddin Bilim ve Sanat Merkezi koordinatörlüğünde, yarışmaya Niğde 9 okul, 9 proje ve 34 öğrenci ile katıldı. Eğitimlerin sonunda öğrencilerin, öğretmenleriyle hazırladığı yaklaşık 1200 Robot Bilim Projesi arasından dereceye girenlere ödülleri verildi.
Sağlık robotları dalında; Niğde’den 19 Mayıs Ortaokulu “Horlama Önleyici Titreşimli Yastık” Projesi ile en iyi proje ödülüne layık görüldü.
BİLSEM Robotik Bilim Proje Ekibi, “Akşemseddin Bilim ve Sanat Merkezi olarak Niğde’de başlattığımız Robotik çalışmalar meyvelerini vermeye başladı. 19 Mayıs Ortaokulu Fen ve Teknoloji Öğretmeni Zekeriya Kayran’ı, öğrencilerimiz Hatice Seher Sivrikaya ve İnayet Çavdar’ı başarılarından dolayı kutluyoruz” dedi.
BİZE ULAŞIN