Muhteşem direniş böyle canlandırıldı

Canlı Tarih ve Diorama Müzesi Hisart, 15 Temmuz direnişinin 3 boyutlu canlandırmasına ev sahipliği yapıyor. Dioramalarda, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve TBMM önünde destan yazan bir milletin büyük direnişi en ince ayrıntısına kadar anlatılıyor

Muhteşem direniş böyle canlandırıldı
Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi'nde direniş destanının canlandırıldığı 15 Temmuz dioramaları sergilenmeye başlandı. Ziyarete açılan dioramalar hain darbe girişiminin birinci yılında büyük ilgi gördü. 15 Temmuz destanının unutulmaması için dioramalar ile o geceyi anlatmak istediklerini söyleyen Nejat Çuhadaroğlu, "O gece bu milletin gösterdiği büyük bir kahramanlık var. Biz de bu kahramanlığı anlatmak istedi. Bunun için iki simge belirledik. İlki belki de yapılan bu kötülüğün simgesi olabilecek TBMM'nin bombalanma anı oldu. Diğeri de bu milletin 15 Temmuz Şehitler Köprüsü üzerinde gösterdiği büyük kahramanlıktı. Bu iki mekan üzerinden 15 Temmuz'u canlandırmak istedik" dedi.


Nejat Çuhadaroğlu

15 TEMMUZ KAHRAMANLIK MÜZESİ KURALIM
Bir kahramanlık müzesi de kurmak istediklerini anlatan Nejat Çuhadaroğlu, "Eğer bize yer gösterilir ve izin verilirse 15 Temmuz'u diorama tekniği ile yapılmış özel maketlerle tarihsel anlatan, kahramanlarımızın özel eşyalarının da sergileneceği çok özel bir müze yapmak istiyoruz" görüşünü dile getirdi.
BİZE ULAŞIN