‘Onların ciğeri de bizimki gibi yansın’

‘Onların ciğeri de bizimki gibi yansın’

Bayrampaşa’da, tank üzerindeki darbecinin silahını almak isterken şehit olan Şanlıurfalı Ümit Yolcu’nun ağabeyi: Bizim ciğerimiz nasıl yandıysa onların ciğeri de öyle yansın

Ümit Yolcu, ailesiyle birlikte İstanbul Bayrampaşa'da yaşıyordu. 15 Temmuz akşamı da işten döndü. Motosikletini kapının önüne park ettiği sırada cep telefonuna gelen mesajla darbe girişimi olduğunu öğrendi. Balkondan bakan annesi, eve çıkmadığını görünce, "Oğlum nereye" diye seslendi. "Hemen geliyorum anne" yanıtını veren Yolcu, soluğu Bayrampaşa İlçe Emniyet Müdürlüğünün önünde aldı. Bu sırada darbecilerin, 5 tankla yakındaki Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünü ele geçirmeye geldiğini öğrenince hemen oraya koştu. Darbeci askerlerin başındaki yüzbaşı, tankın içinden çıkarak, elindeki megafonla, vatandaşlara "Dağılın" uyarısı yapmaya başladı.


Şehit Yolcu'nun babası Sadık, annesi Müzeyyen Yolcu.

BÖYLE ŞEHİT OLDU
Kimse dağılmayınca da elindeki G-3 Piyade Tüfeğiyle havaya ateş etmeye başladı. Ancak halk tankların üzerine doğru yürümeye başlamıştı. Ümit Yolcu da, bir arkadaşıyla birlikte, darbeci yüzbaşının üzerinde bulunduğu tanka çıktı. Yüzbaşıyı etkisiz hale getirmeye çalışan Yolcu arbede sırasında kalbinden vuruldu. Vatandaşlar tarafından taksiyle hastaneye kaldırılan Yolcu, doktorların tüm çabalarına kurtarılamadı. Şanlıurfa'da yaşayan ağabeyi Şehmus Yolcu, gece gelen bir telefonla kardeşinin vurulduğunu öğrendiğini anlatarak, "O ana kadar darbe girişiminden haberim yoktu. Kardeşimi İstanbul'daki Edirnekapı şehitliğine defnettik. Kardeşimi şehit eden o darbeci yargılanıyor. Vatanımız sağ olsun ama bizim ciğerimiz nasıl yandıysa onların ailelerinin ciğeri de öyle yansın" dedi. Şehit Ümit Yolcu'nun babası Sadık Yolcu ile anne Müzeyyen Yolcu ise "Teröre karşı kullanılmayan silahlar bize ve evlatlarımıza karşı kullanıldı. Bu hainler idamla yargılansın" dedi.
BİZE ULAŞIN