Yoksulların Umudu ’Aşevi’ Ve ’Sosyal Market’

Yoksulların Umudu ’Aşevi’ Ve ’Sosyal Market’
Ordu’da ihtiyaç sahibi ailelere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı(SYDV) tarafından aşevinde yapılan yemekler dağıtılırken, kurulan sosyal market ile Ordu’da bulunan yoksul aileler ve il dışında çadır kentlerde yaşayan mültecilere giyim, gıda, ev eşyası ve oyuncak gibi yardımlar yapılıyor.
Ordu Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında Ramazan ayı öncesi hizmete giren Mustafa Furtun Aşevi ihtiyaç sahiplerine hizmet vermeye devam ediyor. Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nın yürüttüğü proje kapsamında sabah ve akşam olmak üzere günde iki öğün yemek, yardıma muhtaç ailelerin kapısını götürülüyor. Hijyen kurallarına uyularak yapılan yemekler yıl boyunca yoksullara hizmet veriyor. Yapılan çalışmalar kapsamında bir diğer proje ise ’Sosyal Market’ uygulaması. Ordu 19 Eylül Stadyumu altında kurulan Sosyal Market ile evinde ihtiyaç fazlası giyim, ayakkabı, oyuncak ve beyaz eşya gibi ürünler bu markete bağışlanıyor. Bağışlanan ürünler ise il ve ilçelerde belirlenen yoksullara dağıtılırken artan malzemelerde savaştan kaçan ve çadır kentlerde yaşayan mültecilere gönderiliyor. ’Sosyal Market’ yılın her günü hayırsever vatandaşlara kapısını açık tutuyor.
ÖZSOY: "İKİ ÖĞÜN SICAK YEMEK VATANDAŞIN KAPISINI GÖTÜRÜLÜYOR"
Yapılan yardımlar hakkında bilgi veren Ordu Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Levent Özsoy, aşevinin hizmetlerini anlattı. Gün içerisinde 306 aileye iki öğün sıcak yemek verdiklerini belirten Özsoy, "Ordu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın kapısını aşevi hizmet götürmektedir. Hergün iki öğün sabah ve akşam olmak üzere vatandaşlarımızın kapılarına teslim edilmektedir. Yapılan bu hizmetler kapsamında günlük 306 vatandaşımıza 612 kişilik yemek çıkmaktadır. Bu hizmetlerimiz yıl boyunca devam etmektedir. Bu hizmetler vakfın gelirleri sayesinde yapılırken ayrıca hayırsever vatandaşlarla eliyle de yapılmaktadır. Vatandaşlarımızı ben bu bağlamda yardım yapmaya davet ediyorum" dedi.
KIRDEMİR: "ESKİDEN BU UYGULAMALAR YOKTU"
Yapılan yemek yardımı ile hayatını sürdüren 73 yaşındaki Fahriye Kırdemir, yapılan hizmetlerden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Daha önceleri böyle uygulamaların yapılmadığını aktaran Kırdemir, "Bu yarımların yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Allah onlardan razı olsun, bizleri yaşlıları düşündükleri için. Çok memnunuz daha önceden böyle şeyler yapılmazdı. Temizlikçilerimiz geliyor, kuaföre gidiyoruz, yemeğimiz geliyor, her işimiz yapılıyor" diye konuştu.
ÖZSOY: "SOSYAL MARKET MÜLTECİLERE DAHİ YARDIM EDİYOR"
SYDV Müdürü Levent Özsoy yoksulların umut kapısı olan ’sosyal market’ uygulaması hakkında da bilgiler verdi. Sosyal Market ile birçok yoksul aileye ulaştıklarını aktaran, "SYDV ait ’Sosyal Market’ ile ihtiyaç sahibi ailelerimize giyim, gıda malzemesi, ev eşyaları ve oyuncak gibi ürünleri dağıtıyoruz. İhtiyaç sahibi aileler bizzat kendileri gelerek seçiyor ve alıyor, bizde kapısına kadar teslim ediyoruz. Bu kapsamda hayırsever vatandaşlarımızın bize verdiği buz dolabı, televizyon ve koltuk gibi malzemelere çok ihtiyaç duyuyoruz. Çünkü evsiz ve eşyasız vatandaşlarımız var bu konuda halkımızın bize yardımcı olmasını istiyoruz. Bu market ile sadece yerelde Altınordu’daki ihtiyaç sahiplerine değil, ilçelerimizdeki ihtiyaç sahiplerine de gönderiyoruz. Hatta ihtiyaç fazlası ürünleri de Suriye’den gelen savaştan ülkemize sığınmak zorunda kalan ve çadır kentlerde yaşayan ihtiyaç sahiplerine de gönderiyoruz" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN