Elektrikli otomobil

Bir grup Finli amatör, standart petrolle çalışan binek arabaları 0 emisyonlu elektrikli araçlara dönüştürüyor. Amaçları ise para kazanmak değil, çevre dostu ulaşım araçları üretmek.

Perşembe 07.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 05.05.2009 10:20
ABONE OL
Finlandiya nın güney bölgesi Hausjbir tesiste çalışmalarını sürdüren 'Şimdi E-Araba' adlı internet grubu, bu ayın sonlarına doğru ilk elektrikli binek araçlarını trafiğe çıkarmayı planlıyor. Grubun bir sonraki hedefi, 500 normal Toyota Corolla'yı, elektrik gücüyle çalışan araçlara dönüştürmek.

Daha önce projelerini kamuoyuna duyuran grup, otomobil endüstrisinin ilgisizliğinden dolayı projelerini kendileri hayata geçirme kararı almış. Grubun liderleri, standart elektrikli ve 150 kilometre kadranlı bir Toyota Corolla prototipinin saatte 130 kilometre hıza erişebileceğini söylüyor. Finli oto meraklıları, yeni bir konfigürasyonla kadranın saatte 300 kilometreye çıkartılabileceğini iddia ediyor.

E-Araba grubu, www.sahkoautot.fi adlı web sayfalarında yaptıkları açıklamalarında, otomobil endüstrisinin toplu üretime geçerek elektrikli araçları otomobil pazarına uygun fiyatlarla sunabileceklerine de dikkat çekiyor. Ancak dev otomobil sektöründeki hiçbir büyük firma henüz bu projeye pek sıcak bakmadı. Finlandiya Çevre Bakanı Paula Lehtomprojenin desteklendiğini ve 2020 yıllarında petrol istasyonlarındaki pompalarının yerini, batarya şarz aletlerinin alacağına inandığını belirtti.