Yeni Renault Megane Sport Tourer, Ekim'de Türkiye'de...

Yeni Megane ailesinin, Hatchback, Coupe, Grand Scenic ve Scenic'ten sonra beşinci modeli olan Yeni Renault Megane Sport Tourer tanıtıldı.

Cuma 19.06.2009 11:10
Güncelleme: Cuma 19.06.2009 11:13
ABONE OL
Aracın uluslararası basın deneme sürüşü, Paris'te gerçekleştirildi. Toplantıda verilen bilgiye göre, araç, haziran sonunda Avrupa'da, ekim ortasında ise Türkiye'de satışa sunulacak.

İspanya'daki Palencia fabrikasında, Hatchback ve Coupe ile aynı üretim bandında üretilen Yeni Megane Sport Tourer, Türkiye'de 1.5 dCi 85 bg, 105 bg olmak üzere iki dizel ve 1.6 16V 110 bg benzinli motor seçenekleriyle, Expression ve Privilege olarak iki farklı donanım seviyesiyle satılacak.

Araç, sınıfının en genişleri arasında yer alan 524 desimetreküplük hacim sunarken, kullanıma bağlı olarak bagaj hacmi yaklaşık 1.600 desimetrekübe çıkabiliyor.

Araç, entegre iki farklı navigasyon sistemi olan ''Carminat TomTom'', karma ekranlı sayaç blokuna sahip torpido paneli, motor durdurulduğunda otomatik olarak kilitlenen ve araç çalışmaya başlayınca gaz pedalına basılır basılmaz kilidi açılan otomatik park freni ile 3D Sound by Arkamys ses sistemi ekipmanlarını sunuyor.

Yeni Megane Sport Tourer, 2 yıla veya 30 bin kilometreye kadar uzatılan revizyon aralıklarıyla, bakım maliyetlerinin düşürülmesini sağlıyor. Araca, Türkiye'de 3 yıl/ 100 bin kilometre garanti uygulanacak.
Tasarımında yüzde 11 oranında ortalama 22 kilogram şeklinde dönüşümlü plastik içeren araç, kullanım ömrü sonunda kütlesinin yüzde 95'i oranında değerlendirilebilir elemanlardan oluşuyor.

''AMACIMIZ, ARACIN SINIFINDAKİ PAYINI KORUMAK VE ARTIRMAK'

Renault Mais Ürün Yönetimi Ekip Sorumlusu Murat Elal, Megane Sport Tourer'in, Megane Stationwagon ailesinin üçüncü nesli olduğunu belirterek, bu versiyonun ilk üretiminin 1998 yılında yerli üretim olarak başladığını bildirdi.

Yeni tasarımda teknolojik yenilikler bulunduğuna değinen Elal, bunlardan bazılarını, ''eller serbest kart sistemi'', ''sürücü ve yolcu için farklı ayarlanabilen klima sistemi'', ''Arkamys ses sistemi'', ''bluetooth özellikli müzik sistemi'', ''otomatik park freni'' ve ''ESP'' şeklinde sıraladı.

Elal, 2008 yılında Megane SW versiyonunun sınıfında payının yaklaşık yüzde 50 olarak gerçekleştiğini kaydederek, ''Yeni Megane Sport Tourer ile amacımız Türkiye'de bu payı korumak ve artırmak'' dedi.