Ağırlığı azaltıp, yakıt tüketimini düşürün

Otonuzdaki gereksiz ağırlıklardan kurtulun daha az yakıt tüketin. Ağırlığın 45 kg azaltımı yüzde 2 tasarruf sağlar

Otomobil keyfine en büyük darbeyi, artan akaryakıt fiyatları vuruyor. Fiyatlar artıkça, otomobil sahiplerinin aylık yakıt faturası da giderek yükseliyor. Ancak yükselen yakıt faturasını düşürmek mümkün. Çünkü ekonominin asıl anahtarı sürücünün kendisi. Bunun için birkaç önerimiz var. Bu önerileri dikkate alırsanız, daha az yakıt tüketerek, daha fazla kilometre yapabilirsiniz.
* Yumuşak bir sürüş tarzı geliştirin. Önünüzdeki aracı çok yakından takip etmeyin. Çünkü frene ve gaz pedalına sıkça basarsınız, bu durum ilave benzin pompalanmasına neden olur. Ani fren ve ardından gaz basmak yakıt tüketimini yüzde 5 arttırır.
* Yüksek hızdan kaçının. Hızınız ne kadar yüksekse rüzgar direnci ve yakıt tüketimi o kadar artar. Şehirlerarası yolda en az yakıt tüketimi 80-90 km. hız arasındadır. 90 km.'nin üstünde her kilometre yakıt tüketimini yüzde 1 arttırır.
* Motorunuzun harareti (ısısı) yakıt tüketimini etkiler. Fazla ısınmasını beklemek yakıt tüketimini arttırır.
* Soğuk motorda yakıt sarfiyatı fazladır. Motor tam ısınmadan kısa mesafeli yolculuklardan kaçının. Böyle durumlarda aracınız yüzde 25 daha fazla yakıt harcar.
* Doğru lastik basınca hem lastiğin ömrünü uzatır, hem de yuvarlanma direncini azalltığı için ekonomi sağlar.
* Fazla ağırlık taşımayın. Otomobilde yer alan her 45 kilogram ağırlık azaltımı yüzde 2 yakıt tasarrufu sağlar.
* Tavan rayları gibi otomobilin dışındaki her aksesuar rüzgara karşı direnç oluşturduğu için yakıt tüketimini artırır.

BİZE ULAŞIN