Zengin Türkler krizde ekonomi yaptı Porsche dizelle rekora koştu

GLOBAL krizde ekonomi yapmayı öğrenen Türk zenginler, dizel motorlu Cayenne ile Porsche'ye tarihi rekor kırdıracak. Doğuş Otomotiv çatısı altındaki Porsche, yılın ilk 6 ayında dizel Cayenne modelinin dopingiyle yüzde 40 büyüdü ve 11 adetlik satış rakamına ulaştı. Eylülde pazara sunulacak ilk 4 kapılı modeli Panamera'nın da desteğiyle geçen yıla göre yüzde 45 büyümeyi hedefleyen Porsche, ekonomik krizin derinlemesine yaşandığı yılda 225 adet satarak, tarihi rekora imza atacak. Türkiye ayrıca dizel Cayenne satışlarında Orta ve Doğu Avrupa'yı kapsayan 21 ülke içinde en fazla araç satan ülke unvanını da aldı. Dizel motorlu Cayenne küresel krizde Porsche için itici güç oldu. Geçen yılın toplamında 155 adet satış gerçekleşirken, bu yılın ilk 6 ayında şimdiden 111 adede ulaşıldı. 2009 sonunda 225 adetlik satış hedefleniyor.

GREY MARKET BOŞ DURMADI

Doğuş Otomotiv, grey marketi engellemek için fiyatı 2 ay önceden açıklamasına rağmen, Panamera 11 Mayıs'ta grey markette de 195 bin eurodan satışa sunuldu. Siparişle çalışan grey market, araçları 9 Eylül'den itibaren teslim edeceğini açıklıyor. Serinin en üst modeli olan Panamera Turbo çift turbo teknolojisine sahip 4.8 litrelik V8 motoruyla 500 beygir güç sağlıyor. Araç, 0'dan 100 kilometreye sadece 4.2 saniyede çıkarken, maksimum 303 kilometre hıza ulaşıyor.

Vertu'dan esinlenmiş
PORSCHE, 1 milyar dolarlık yatırımla geliştirdiği ilk 4 kapılı modeli Panamera'dan yılda 20 bin adet satmayı planlıyor. Lüks ve konforunun ön planda tutulduğu Panamera'nın ön konsolunda dünyanın en lüks cep telefonu Vertu'dan esinlenilmiş. Panamera, lüks performans serisindeki bir seri üretim otomobilde ilk kez kullanılan beş teknolojik yenilikle dikkat çekiyor.

180 bin euroluk Panamera gelmeden 5 adet satıldı
PORSCHE'NİN ilk 4 kapılı modeli Panamera eylülde satışa sunulacak. Porsche'nin ilk limuzin özelliklerine sahip otomobili Panamera, fiyatı açıklanmadan 5 adet satıldı. Panamera S 180 bin euro, Panamera 4S 194 bin euro ve Panamera Turbo 254 bin Eurodan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.

BİZE ULAŞIN