Kısa yolculukta yakıt tüketimi yüzde 25 artırıyor

Soğuk motorda yakıt tüketimi fazladır. Motor tam ısınmadan yapılan yolculuklardan (özellikle kısa mesafelerden) kaçının. Böyle durumlarda aracınız yüzde 25 daha fazla yakıt harcar

Salı 22.12.2009
ABONE OL
Otomobil keyfine en büyük darbeyi, artan akaryakıt fiyatları vuruyor. Fiyatlar artıkça, otomobil sahiplerinin aylık yakıt faturası da giderek yükseliyor. Ancak yükselen yakıt faturasını düşürmek mümkün. Çünkü ekonominin asıl anahtarı sürücünün kendisi. Bunun için birkaç önerimiz var. Bu önerileri dikkate alırsanız, daha az yakıt tüketerek, daha fazla kilometre yapabilirsiniz.
Yumuşak bir sürüş tarzı geliştirin. Önünüzdeki aracı çok yakından takip etmeyin. Çünkü frene ve gaz pedalına sıkça basarsınız, bu durum ilave benzin pompalanmasına neden olur. Ani fren ve ardından gaz basmak yakıt tüketimini yüzde 5 arttırır.
Yüksek hızdan kaçının. Hızınız ne kadar yüksekse rüzgar direnci ve yakıt tüketimi o kadar artar. Şehirlerarası yolda en az yakıt tüketimi 80-90 km. hız arasındadır. 90 km.'nin üstünde her kilometre yakıt tüketimini yüzde 1 arttırır.
Motorunuzun harareti (ısısı) yakıt tüketimini etkiler. İlk hareketten önce motorun ısınması için en fazla 30 saniye bekleyin. Fazla ısınmasını beklemek yakıt tüketimini arttırır. Ancak şehirlerarası yola çıkarken, hareket göstergesinin normale yaklaşmasını bekleyin.
Soğuk motorda yakıt sarfiyatı fazladır. Motor tam ısınmadan yapılan yolculuklardan (özellikle kısa mesafelerden) kaçının. Böyle durumlarda aracınız yüzde 25 daha fazla yakıt harcar.
Otomobilinizin bakımını aksatmayın. Motor yağı değişim zamanı ve otomobilin servis zamanlarını takip ederek, zamınında bakım yaptırın.
Doğru lastik basınca hem lastiğin ömrünü uzatır, hem de yuvarlanma direncini azalltığı için ekonomi sağlar.
Fazla ağırlık taşımayın. Otomobilde yer alan her 45 kilogram ağırlık azaltımı yüzde 2 yakıt tasarrufu sağlar.
Hava filtresini kontrol edin. Motoru kirlerden koruyan hava filtresi tıkanık ise yakıt tüketimini yüzde 10 artırır.
Tavan rayları gibi otomobilin dışındaki her aksesuar rüzgara karşı direnç oluşturduğu için yakıt tüketimini artırır.