Türk tasarımcılar dünya otomotivine yön veriyor

Murat Günak, Murat Güler ve Hasip Girgin, yaptıkları tasarımlarla otomotiv dünyasının geleceğini şekillendiriyor. Yurtdışında büyükelçi gibi çalışıyorlar

Salı 22.12.2009
ABONE OL
Türkiye gerçekleştirdiği üretimle otomotiv dünyasının önemli oyunculardan biri. Ancak, Türkiye'nin rolünü sadece üretimle kısıtlamamak lazım. Birçok Türk dev markalarda önemli görevler gerçekleştiriyor. Özellikle tasarım konusunda Türkiye'nin sesini duyuran isimler var. Bunların başında Murat Günak, Hasip Girgin ve Murat Güler geliyor. Üç ünlü Türk tasarımcı yaptıkları tasarımlarla dünyada Türkiye'nin büyükelçisi gibi çalışıyorlar. Ford, Peugeot, Mercedes ve son olarak VW Grubu'nda önemli tasarımlara imza atan Murat Günak, son dönemde elektrikli otomobil projesiyle dikkat çekerken, Focus, S-Max ve Kuga gibi önemli modellere imza atan Murat Güler ise çok yakında önemli Ford modelleriyle sahne almaya hazırlanıyor. Japon Mazda'nın Avrupa Tasarım Şefi Hasip Girgin ise, 3 ay gibi kısıtlı zaman ve bütçeyle yaptığı, markanın geleceğini gözler önüne seren şov otomobiliyle Japon şirketteki etkisini tüm dünyaya göstermeye başladı.

Elektrikli Türk malı oto gün sayıyor

İstanbul doğumlu Murat Günak, otomotiv dünyasına Ford'da adım attı. Daha sonra DaimlerBenz'de tasarımcı olarak çalışmaya başlayan Günak, Peugeot'ya geçerek Tasarım Grubu Başkanlığı görevini yürüttü. 1998 yılında otomotiv dünyasında çok konuşulan bir transfere imza atan Günak, tekrar yuvaya dönüş ve Daimler Chrysler AG'de Mercedes Benz binek araçlar Tasarım Sorumlusu oldu. Günak, 2003'te Volkswagen'e geçti. Günak, daha sonra VW Grubu'ndan ayrılarak kendi projesi üzerinde çalışmaya başladı. Günak, şimdilerde Türk malı elektrikli otomobil üretmeyi hedefliyor.