1 milyar euro yatırım yapıldı Türkiye Toyota'nın gözdesi oldu

2001 yılına kadar sadece iç piyasa için üretim yapan Toyota Adapazarı tesisleri, ilk ihracatını 2002'de Avrupa pazarlarına yaptı. Adapazarı'na kurulduğu günden bu yana 1 milyar euronun üzerinde yatırım yapıldı

Toyota, 1990 yılında Sabancı Holding, Toyota Motor Corporation ve Mitsui'nin biraraya gelerek anlaşmaya imza atmaları ile Türkiye'de üretim için faaliyetlere başladı. 1992 yılında Adapazarı'nda fabrikanın temel atma töreni gerçekleşti. 1994 yılında ilk Corolla Sedan ile fabrikada üretime başlandı. 2000 yılında yeni bir yapılanma ile üretim ve satış faaliyetlerinin birbirlerinden ayrılması konusunda anlaşmaya varıldı. Bu anlaşma ile üretim tamamen Toyota'nın kontrolüne geçerken, Türkiye'deki satış ve pazarlamadan ağırlıklı olarak Sabancı grubu sorumlu oldu. 2001 yılına kadar sadece iç piyasa için üretim yapıldı ve geçen süre içinde üst üste gelen beklenmedik durumlara karşı mücadele ve hayatta kalma çabaları sürdürüldü.

YERLİLİK ORANI % 50'NİN ÜZERİNDE
Yeni yapılanmanın bir sonucu olarak, 2002 yılında yeni Corolla Sedan ile ilk ihracat gerçekleştirildi. Üretilen araçların Avrupa pazarlarında büyük oranda kabul görmesinin sonucu olarak 2003 yılında iki vardiya üretimine başlandı. 2004 yılında Türkiye'de üretilen ilk MPV araç olarak Verso, Toyota Türkiye hatlarında ikinci bir model olarak üretilmeye başlandı. Üstüste gelen olumlu gelişmelerin sonucu olarak ihracatta oldukça başarılı bir noktaya gelindi. Toyota Türkiye adı Türkiye'nin ihracat liderleri arasında yerini aldı. Halen Verso ve Auris modellerini üretmekte olan Toyota Türkiye, kurulduğu günden bu yana 1 milyar Euro'yu aşan yatırım tutarı ile Türkiye'nin en büyük üretim tesislerinden biridir. Toyota Türkiye Adapazarı üretim tesislerinde en modern teknoloji ile kaliteli araçlar üreterek faaliyetlerini sürdürmektedir. Yüzde 50'nin üzerinde yerlilik oranı ile üretim ve ihracat faaliyetlerine devam etmekte olan Toyota Türkiye, 2 bin 900 çalışanıyla Türkiye ekonomisine ve toplumun refahına katkıda bulunmaya devam etmektedir. Toyota Türkiye'nin başarı hikayesinin altında yatan faktörlerden en önemlisi, kendini şirketinin başarısına adayan ve sürekli gelişime inanan çalışanlarıdır.

AURİS VE VERSO ÜRETİLİYOR
1994'te üretime başlayan Toyota Adapazarı tesislerinde Verso ve Auris modelleri üretiliyor. Adapazarı, tüm dünyadaki Toyota fabrikaları içinde en kaliteli üretim yapan tesislerden biri olarak dikkat çekiyor.

BİZE ULAŞIN