1 milyon kişi otomotiv sektöründen ekmek yiyor

Bugün ana, yan sanayi ve distribütör firmalarda 200 binin üzerinde kişi çalışıyor. Çalışanların aileleriyle birlikte 1 milyon kişi otomotivden ekmek yiyor

Dünyanın sayılı ekonomileri arasında yer almak için var gücüyle çalışan Türkiye'de özellikle otomotiv sektörü gelecek vaadediyor. Türk otomotiv sektörünün 50 yıllık bir geçmişi var. Özellikle son 25 yılda büyük aşamalar kaydeden sektör, bugün Türk ekonomisinin lokomotifi haline geldi. Üretim 1 milyon adedin üzerine, ihracat 20 milyar dolar seviyelerine Üretim ve ihracat artarken, otomotiv pazarı da 500-600 bin seviyelerine ulaştı. Şimdi sektörün önünde daha büyük hedefler var. Her ne kadar küresel krizle hedefler ötelenmişse de sektör üretimini 2 milyon adete, ihracatını ise 40 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor. Otomotivdeki büyüme istihdam rakamlarına da yansıyor. Bugün ana sanayi, yan sanayi ve distribütör firmalar başta olmak üzere otomotivde 200 binin üzerinde kişi çalışıyor. Çalışanların aileleleri de hesaba katıldığında otomotiv sektörü 1 milyon kişiye ekmek sağlıyor. Yeni yatırımlar ve ihracattaki artışla birlikte sektörün eleman ihtiyacının 5-7 yıl içinde ikiye katlanması bekleniyor.

İSTİHDAM 500 BİNİ BULACAK
4-5 yıl içinde otomotiv sektöründe çalışan nitelikli eleman sayısı yaklaşık 250 bin artarak 500 bin kişiye çıkacak. Böylece, geçimini otomotivden sağlayanların sayısı 2 milyon kişiyi geçecek. Dünya çapında 70 milyon araç üreten otomotiv endüstrisi yarattığı 2 trilyon dolarlık ekonomi ve 50 milyondan fazla kişiye sunduğu iş imkanı ile günümüzün en önemli iş kollarından biri. Durum Türkiye'de de farklı değil. Bu yüzden otomotiv gençlere önemli kariyer fırsatları sunuyor. Fabrikadaki mühendislerden, bayideki satış elemanlarına, distribütörlerdeki ithalat uzmanlarından yan sanayi firmalarında çalışan işçilere kadar otomotivin her alanında nitelikli elemanlara olan ihtiyaç her geçen gün artıyor.

OTOMOTİV GENÇLERE KARİYER İMKÂNI SUNUYOR
Otomotiv gençlere başka fırsatlar da sunuyor. Otomotivde kariyer yapanlara, yurtdışı çalışma olanakları da sonuna kadar açık. Türkiye'deki otomotiv firmalarında çalışıp, daha sonra yurtdışında görevlendirilen birçok mühendis ve yönetici var. Bütün bunlar otomotiv sektörünü çekici hale getiriyor.

BİZE ULAŞIN