i20 ile 1 milyar TL ihracat hedefliyor

Hyundai Assan İzmit Fabrikası'nda saatte 22, günde 400 adet araç üretiliyor. 1997'den bu yana İzmit Fabrikası'nda toplam 600 bin adet Hyundai üretimi gerçekleştirildi. Mayısta ise i20 modelinin üretimi başlıyor

Türkiye'de 1994 yılında yaşanan ilk ekonomik krize rağmen yatırımdan vaz geçilmedi ve 25 Eylül 1995 yılında İzmit'teki Hyundai Assan Fabrikası'nın temelleri atıldı. Türk tüketicisinin istekleri, beklentileri ve zevkine uygun olarak hazırlanan Accent binek modeli ve H 100 Panel Van hafif ticari aracı, ilk kez 1997 yılında bantlardan indi. Hyundai markasını zaten kendine yakın hisseden tüketici, Accent modeliyle birlikte Türkiye'de yüksek kaliteyle üretilen bir otomobile sahip olma ayrıcalığını yaşadı

ÜRETİM MAYISTA BAŞLIYOR
Hyundai Motor Company ve Kibar Holding ortaklığıyla ve 180 milyon dolarlık yatırımla kurulan fabrikanın, yıllık 125 bin adetlik üretim kapasitesi bulunuyor. 2002 yılında Starex modeli için yapılan yatırımla ihracata da başlayan Hyundai Assan Fabrikası, şu an Türk işçilerinin emeğiyle üretilen Accent Era ve Matrix modelleriyle Hyundai Motor Company'nin Avrupa'ya açılan kapısı olarak büyük bir önem taşıyor. Hyundai'nin Türkiye'deki bir diğer önemli yatırımı ise B-Segmenti'nde yer alan i20 modeli için gerçekleşiyor. Yatırım çalışmaları tamamlanan i20, 2010 yılı Mayıs ayından itibaren Hyundai'nin İzmit Fabrikası'nda üretilmeye başlayacak ve tüm Avrupa ülkelerine sadece Türkiye'den ihraç edilecek.

600 BİN ARAÇ ÜRETİLDİ
Hyundai'nin i30 ve i10'dan sonraki üçüncü "i" serisi otomobili olan i20, 75 milyon Amerikan Doları tutarındaki ek yatırım ile İzmit Fabrikası'nın üretim bantlarına alınacak. 500 kişilik ek istihdam yaratıp Türkiye ekonomisine büyük bir katkı sağlayacak olan i20'nin beş kapılı versiyonu Türkiye'de üretilecek ve hem iç pazar hem de Avrupa pazarlarının ihtiyacını karşılayacak. İlk etapta yılda 80 bin adet üretilecek olan Hyundai i20 sayesinde, şu an Accent Era ve Matrix modellerinin üretimini gerçekleştiren İzmit Fabrikası'nın mevcut yıllık üretim hacmi de 100 bin adede ulaşacak. Hyundai, i20 üretimi sayesinde Türkiye'ye en az 1 milyar TL tutarında ihracat geliri kazandırmayı amaçlıyor. Pres, Gövde, Boya, Montaj ve Motor Montaj olmak üzere 5 atölyeden oluşan ve bugüne kadar yaklaşık 600 bin adet araç üreten Hyundai Assan Fabrikası'nda saatte ortalama 22 araç üretiliyor ve günlük toplam üretim yaklaşık 400 adedi buluyor.

HYUNDAİ 60'TAN FAZLA ÜLKEYE İHRACAT YAPIYOR
Türkiye'de üretilen Accent Era ve Matrix modelleri, Almanya, Fransa, İtalya, Hollanda, İngiltere, İspanya ve Portekiz gibi ülkelerin aralarında bulunduğu Avrupa ülkeleriyle birlikte Ortadoğu ve Kuzey Afrika dahil olmak üzere 60'tan fazla ülkeye sadece Türkiye'den ihraç ediliyor.

BİZE ULAŞIN