Otocular direksiyonu Anadolu'ya kırdı

Otomotiv talebi Batı bölgelerde yoğunlaşıyor. Ancak, ekonomik canlılık yaşayan Anadolu'daki bazı kentlerde de otomobile talep büyüyor

Pazar 20.12.2010
Güncelleme: Pazartesi 20.12.2010
ABONE OL
Bu yıl dünya çapında gösterdiği performans ve büyümeyle dikkatleri üzerine çeken Türkiye, otomotivde tarihi rekora koşuyor. Ancak, otomotivciler Türkiye'nin gerçek potansiyelini gösteremediğini söylüyorlar. Otomobil talebinin Batı bölgelerde yoğunlaştığının altını çizen Peugeot Türkiye Genel Müdürü Jean Pierre Vieux da, Anadolu'nun devreye girmesiyle, pazarın gerçek potansiyelini yakalayacağına dikkat çekiyor. Anadolu'yu kalkındırmaya yönelik planlar olduğunu söyleyen Vieux, şöyle konuştu: "İki yıl önce pazar 500 bin adetti. Bu yıl 750 binden bahsediyoruz. Hâlâ bin kişiye düşen araç adedi 130 araç seviyesinde. Otomotiv sektörü için artık Anadolu'nun gelişimi çok önemli. Anadolu'yu yeterince işlemiyoruz. Büyük kentlerde yükselen dalganın üzerinde sörf yapıyoruz. Anadolu daha gelişmeli. Anadolu'da yaşanacak ekonomik gelişme sonucunda, otomotiv büyüyecek."

TÜRKİYE 6. ÜLKE

2010'da 43 bin adetlik satış ile Peugeot'nun tüm dünyadaki 6'ncı büyük pazarı olacaklarını kaydeden Jean Pierre Vieux, şöyle devam etti: "Pazar payı olarak yüzde 6 ile 5'inci ülkeyiz. Önümüzdeki ülkeler sırasıyla Fransa, Almanya, İspanya ve İngiltere. 2011'de 50 bin adetlik satış hedefliyoruz. Aralık hedefi ise 7 bin adedi aşmak."

Yabancılar Türkiye'den ayrılmak istemiyor
Görev süresinin sonuna gelen yabancı yöneticiler,Türkiye'den ayrılmak istemiyor. Bunlardan biri de görev süresini bir yıl uzatan Vieux. Avrupa'da otomotivin hüzünlü bir tablo çizdiğini bu yüzden pazarın ilerlediği ülkelerde görev yapmanın kariyerleri adına çok daha iyi olduğunu söyleyen Vieux, şöyle konuştu: "Normalde sözleşmelerimiz 3 yıllık oluyor. 3 yıl dolduğunda karşılıklı anlaşma ile 1 yıl uzatma imkânı var. Kişi, ülke, markanın ülkedeki konumu gibi faktörler doğrultusunda en fazla 5 yıla kadar uzayabiliyor. Bana sorarsanız hiç gitmek istemiyorum. Türkiye'de potansiyel var. Dolayısıyla hangi an olursa olsun ayrılmak kolay olmayacak. Yapılacak çok şey var."

Pazar, Cumhurbaşkanlığı seçimine daha duyarlı
Türkiye'nin artık güvenilir bir ülke olduğunu ve 2001'den bu yana istikrarın yerleştiğini kaydeden Vieux, "Başbakan Erdoğan, 'kriz teğet geçti' açıklamasında haklıydı" dedi. 2010'da otomotiv pazarının 750 bin adede yakın bir satışla kapanacağını öngeren Vieux 2011'e ilişkin ise şunları söyledi: "Türk otomotiv pazarının 2011'de yüzde 7'lik gelişme ile 800 bin adet civarında olmasını bekliyoruz. Önümüzdeki yıl genel seçimler öncesinde pazarın çok güçlü olacağını düşünüyoruz. Dolayısıyla bizi 2011'deki seçimler değil 2012'deki Cumhurbaşkanlığı seçimi düşündürüyor. Piyasalar açısından 2012 seçimi daha belirleyici olacak."