Gençlerin gözdesi otomobiller

Otomotiv firmaları gençleri keşfetti. Babalarının otomobillerini kullanmak istemeyen gençlerin, trend modelleri tercih etmesi, firmaları yeni modeller geliştirmeye yöneltti. Bunun sonucunda da gençleri hedefleyen yeni nesil lüks modeller yollara çıktı

Pazartesi 21.12.2010
Güncelleme: Pazartesi 20.12.2010
ABONE OL
Citroen DS3
Citroen'in efsanevi modeli DS'in ruhuyla yaratılan yeni modeli DS serisinin ilk temsilcisi DS3; farklı ve radikal çizgileri ile küçük sınıfa iddialı bir giriş yaptı. Farklı renk alternatifleri sunan tavanı, araca dinamizm katan köpekbalığı yüzgeci formu, yine ön yüzde LED Gündüz Sürüş Farları lambalarını taşıyan yan rüzgârlıkları ile karakteristik ve farklı bir araç olan DS3, kişisel beğenileri yüksek, şehir hayatını seven, farklı ve özel olmayı seven gençleri hedefliyor. Kullanıcısına kendi zevklerine göre gövde ve tavan rengi seçebilmenin yanı sıra, dış ve iç özelliklerini de kişiselleştirebilme imkanı veren DS3, 4 farklı tavan 11 farklı gövde rengine sahip. 38 farklı kombinasyonun yapılabildiği aracın içinde de kişiselleştirme yapmanız halinde milyona varan kombinasyonlara ulaşmak mümkün.

Alfa Guiletta
Bu yıl 100'üncü yaşını kutlayan İtalyan otomobil üreticinin kompakt sınıfta yer alan yeni modeli 'Giulietta' gençlerin favori otomobillerinden. İtalyan markanın 1950'li yıllarda ilk olarak tanıttığı ve kısa sürede farklı kasa tipleriyle efsane haline dönüşen 'Giulietta' model ailesinin adını taşıyarak yollara çıkan bu yeni model, Alfa 147'nin de tahtına oturmuş oldu. Türkiye'de 22 bin 500 eurodan başlayan fiyatlarla satışa sunulan Giulietta'nın reklam yüzü ise ünlü oyuncu Uma Thurman.

Peugeot RCZ
RCZ, Türkiye'de 69 bin 700 TL'den başlayan fiyat etiketine sahip. Aracın en önemli özellikleri ise özel JBL ses sistemi, aktif kanat ve aktif gergili ön kaputu. Araçtaki aktif arka kanat otomobilin hızına göre iki pozisyonda açılarak yol tutuşuyla yakıt tüketimi arasındaki dengeyi sağlıyor. Buna göre, ilk pozisyon 85 km/h hızın üzerinde açılıyor ve 55 km/h'nin altında kapanıyor. İkinci pozisyon ise 155 km/h'nin üzerinde açılıyor, 145 km/h'nin altında birinci pozisyona geri dönüyor.

Audi A1
Audi'nin kompakt sınıfta yer alan yeni modeli A1'in dış tasarımın en dikkat çeken özelliği sürücünün kendi kişisel tarzına göre araçta farklılıklar uygulayabilmesi. Örneğin tavan kemeri için sunulan zengin renk seçenekleri sayesinde değişik kombinasyonlar yapılabiliyor. A1'deki bilgi-eğlence ve multimedya sistemleri doğrudan lüks sınıftan geliyor. Otomobilde MMI navigasyon plus sistemi bulunuyor. Bu sistem, gösterge panelinden dışarıya açılan monitör ve MMI mantığını kullanan kontrol ünitesi de dâhil olmak üzere Audi'nin yeni amiral gemisi A8'de kullanılan sistemin özelliklerini almış. 465 watt'lık Bose surround ses sistemi ise araçta adeta disko havası yaratıyor. Türkiye'de ilk etapta 1.4 TFSI ve 1.6 TDI motor seçenekleriyle satılacak. A1'in başlangıç fiyatı 24 bin 384 euro olarak belirlendi. 122 beygir güç üreten 1.4 TFSI motor A1'i 100 km/s'ye 8.9 saniyede ulaşmasını sağlıyor.

MINI Countryman
MINI, SUV araçlara olan talebin her geçen gün artmasına bağlı olarak ilk 4 kapılı ve 4 çeker modelini de geliştirerek iddiasını artırdı. Markanın MINI, Cooper ve Clupman'den sonra 4'üncü modeli olan Countryman, Türkiye'de yaklaşık 26 bin 500 Euro'dan başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Countryman, 3 benzinli 2 dizel motor seçeneğiyle ile Avrupa'da satışa sunuldu. Tümü 1.6 litre olan motorlarda benzinli de sırasıyla 98, 122 ve 184 beygir seçenekleri var. Türkiye'de bu motorlardan sadece 122 ve 184 beygir gücündeki benzinli versiyonlar satımıyor. Bu iki motorda da otomatik şanzıman seçeneği bulunuyor. Countryman'da 4 tekerden çekiş ise sadece Cooper S versiyonunda yer alıyor. Countryman, 4 kapılı olmasının verdiği avantajla ister 4 kişilik isterse 5 kişilik versiyonlar sahip. Aracın, dış ve iç tasarımı markanın imajını daha da yukarıya taşıyor.