Güvenlikten tam not aldılar

Euro NCAP test sonuçlarına göre Ford C-MAX, Mini Countryman, Kia Sportage ve Venga güvenlikte tam not olan 5 yıldız kazandı

  1. Haberler
  2. Otomobil
Pazartesi 21.12.2010 ABONE OL
NCAP (New Car Assessment Programme- Yeni Araç Değerlendirme Programı) test prosedürü, dünya üzerinde yeni araçlara uygulanan en sıkı test prosedürlerinden biri olarak görülüyor. Avrupa çapında hükümetler, otomobil klüpleri ve tüketici dernekleri, Euro NCAP testini araç çarpışma güvenliği konusunda temel ölçüt olarak kabul ediyor. Test profili, önden çarpma, yandan çarpma ve çelik bir direğe karşı yan darbe şeklinde yapılıyor. 2009 yılında elektronik güvenlik özellikleri ve çok çeşitli çarpışma tiplerinde oluşan ek yaralanma risklerine dair daha fazla kriter de eklendi. Bunların ötesinde Euro NCAP testi aynı zamanda yaya korumaya da büyük önem veriyor.

FORD C-MAX'A 5 YILDIZ
Yeni Ford C-MAX ve Grand C-MAX modelleri, bağımsız Euro NCAP kuruluşu tarafından en yüksek not olan 5 yıldız güvenlik notu ile ödüllendirildi. Ford'un yeni C-MAX serisi, kazalarda boyun korumasında gelmiş geçmiş en yüksek puana ulaşarak hem yetişkin yolcu hem de çocuk yolcu güvenliği kategorisinde çok iyi sonuçlar elde etti. Ford'un küresel C segmenti platformunda üretilen Ford C-MAX ve Grand C-MAX modelleri, Euro NCAP tarafından belirlenen yeni çarpışma kriterleri doğrultusunda teste tabi tutulan ilk Ford binek otomobilleri oldular. Hem yeni C-MAX hem de Grand C-MAX, çok güçlü gövde yapısının yanı sıra günümüzün en ileri teknolojilerine sahip güvenlik sistemleriyle bir araya getirilen Ford'un Akıllı Koruma Sistemine (IPS-Intelligent Protection System) sahipler. Kia'nın SUV modeli Sportage ve B MPV modeli Venga, Avrupa Otomotiv Endüstrisi'nin nabzını tutan değerlendirme kuruluşu Euro NCAP tarafından uygulanan çarpışma testlerinden 5 yıldız alarak, son derece önemli bir başarıya imza attılar. En son teknoloji aktif ve pasif güvenlik teknolojileri ile donatılan Kia Sportage ve Venga modelleri, segmentlerindeki en güvenilir otomobiller arasından olduklarını kanıtladılar. Kia Sportage, yetişkin yolcu güvenliğinden yüzde 93, çocuk yolcu güvenliğinden yüzde 86, yaya güvenliğinden yüzde 49 ve sürüş güvenliği sisteminden yüzde 86 alarak son derece yüksek skorlarla 5 yıldızı alırken Kia Venga, yetişkin yolcu güvenliğinden yüzde 89, çocuk yolcu güvenliğinden yüzde 85, yaya güvenliğinden yüzde 64 ve sürüş güvenliği sisteminden yüzde 71 ile, segmentindeki araçlar arasında en iyi skorlardan birini elde etti.

6 hava yastığı standart
Sportage, Türkiye'de altı hava yastığı ile satışa sunuluyor. Çift ön, yan ve perde hava yastıkları, tüm yolcular için maksimum koruma sağlıyor. Ayrıca ön koltuklarda standart aktif baş destekleri, yolcuları boyun zedelenmelerine karşı koruyor. Kia'nın mayıs ayında satışa sunulan Venga modelinde ise EBD destekli, ABS fren sistemi, BAS (fren destek sistemi) standart olarak bulunuyor.

BUGÜN NELER OLDU