2. el araç için izin talebi

TOBB Türkiye Otomotiv Ticaret Meclisi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nca verilen, ikinci el araç ve parça ithali izninin kapsamının genişletilmesi, yenileştirilmiş parça ile kullanılmış parça ayrımının netleştirilmesi konularında mevzuat değişikliği istedi.

ANKA'nın edindiği bilgiye göre, TOBB Türkiye Otomotiv Ticaret Meclisi, Yüksel Mermer başkanlığında TOBB'un İstanbul Hizmet Binası'nda toplandı. Toplantıya katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Otomotiv Şube Müdürü Mehmet Kavak, meclis üyelerini, ithalat rejiminin otomotiv sektörüne ait hususları konusunda bilgilendirdi. Otomotiv sektöründe ikinci el araç ve parça ithalinin Bakanlığın iznine bağlı olduğunu belirten Kavak, uygulamada Ar-Ge amaçlı ithalatlar gibi sınırlı konularda izin verildiğini ifade etti.

Meclis, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nca verilen, ikinci el araç ve parça ithali izninin kapsamının genişletilmesi, yenileştirilmiş parça ile kullanılmış parça ayrımının netleştirilmesi konularında mevzuat değişikliği istedi. Bu konuda talepte bulunmak için öncelikle Meclis bünyesinde çalışma yapılmasına karar verildi.

Öte yandan toplantıda, Maliye Bakanlığı tarafından Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde araç yaşı değil, emisyon ölçümü (çevreye verilen zarar) dikkate alınarak vergilendirme yapılması hususunda bir çalışma yürütüldüğü hatırlatılarak, Maliye Bakanlığı Gelirler Politikaları Genel Müdürlüğü yetkililerinden konuya ilişkin bilgi alınması kararlaştırıldı.

-TOBB OTOMOTİV YAN SANAYİ MECLİSİ: "EĞİTİM, SANAYİ İLE ENTEGRE EDİLMELİ"-

TOBB Türkiye Otomotiv Yan Sanayi Meclisi, TOBB İstanbul Hizmet Binası'nda Ahmet Bayraktar başkanlığında toplandı. Sektörün 2023 yılı vizyonu hakkında meclis üyelerinin görüşlerinin alındığı toplantıda, insana olan yatırımın teşvik edilmesi gerektiği ifade edildi. Personel ihtiyacının, sanayi siteleri, yetkili servisler, üreticiler gibi farklı alanlarda olduğu belirtilerek, eğitimin sanayi ile entegre edilmesi gerektiği üzerinde duruldu. Eğitimde KDV'nin düşürülmesinin büyük katkılar sağlayacağına vurgu yapılarak, hayat boyu eğitim merkezlerinin çoğaltılması ve bu desteklerin arttırılması gerektiği belirtildi.

Meclis Başkan Yardımcısı Özlem Gülşen Arkan sektörün 2011 yılındaki durumunu ve 2012 yılı öngörülerini değerlendirirken, Meclis Başkanı Ahmet Bayraktar da sektörün dünyadaki ve Türkiye'deki durumu hakkında bilgi verdi.

Toplantıda ayrıca, Türkiye'de otomotiv yan sanayi sektörünün çok gelişmiş olduğuna işaret edilirken, otomotiv sektörünün bu avantajlardan daha çok faydalanması gerektiği vurgulandı. Bununla birlikte meclisin, Ar-Ge merkezlerinin geliştirilmesi ve teşviki konusunda hazırlanan yatırım teşvikleri taslağı hakkında bir çalışma yapması uygun bulundu.
BİZE ULAŞIN