İthal araçta kiralama vurgunu

Maliye bazı araç kiralama şirketlerinin Hazine'den teşvik belgesi alıp vergisiz otomobil ithalatı yaptığını tespit etti. Araçları kiralamak yerine satışa çıkaran şirketlerle ilgili bilgi toplanıyor. Maliye firmaları sıkı takibe aldı

Maliye ithal otomobilleri sıkı takibe aldı. Sahte belgelerle getirilen, kağıt üstünde modeli ve yaşı değiştirilen lüks otomobil dolandırıcılığına ÖTV vurgunu da eklendi. Yapılan incelemelerde sahte belge ve fatura üzerinden ÖTV matrahının düşük gösterildiği ortaya çıktı. İncelemelerin ucu araç kiralama şirketlerine dayandı. Maliye, Gümrük ve Ticaret ile Sanayi Bakanlığı'na gelen ihbarlarda araç kiralama adı altında şirket kuran bazı firmaların araçları yatırım malı gibi Türkiye'ye sokup vergi muafiyetinden yararlandığı tespit edildi.

VERGİ ÖDEMİYORLAR

Maliye yetkilileri, "İlgili bakanlıklardan araç kiralama şirketlerine ilişkin bilgi istedik. Uygunluk belgesi alan şirketlerin listesi elimizde. Otomobil ithal ettiğimiz ülkelerdeki firmalardan da Türkiye'ye satılan araçlar konusunda bilgi talep ettik" yorumunu yaptı. Genel incelemelerin ardından firma bazında incelemeye geçeceklerini belirten yetkililer, "Adı taşıt kiralama şirketi olarak geçiyor. Bakanlıktan gerekli izinleri alıyor, Hazine'den de yatırım teşvik belgesi. İthal otomobilleri yatırım malı gibi göstererek vergisiz ithalat yapıyor. Bu teşvik belgesi ile her türlü vergi indiriminden yararlanıyorlar sonra da bu araçları kiralamak yerine satışa çıkarıyorlar" değerlendirmesini yaptı.

FİYAT TARAMASI YAPILIYOR
İthal otomobillere yönelik ihbarlardan yola çıkarak denetimleri sıklaştıran Maliye'nin incelemelerinde bazı ithalatçıların düşük vergi ödemek için ürünü gümrükte gerçek değerinin altında gösterdiği bu yolla yüksek tutarlarda vergi kaçırdığı ortaya çıktı. Gelir İdaresi, ithal girdilerle ilgili fiyat taraması yaparken, yurtiçi ve yurtdışı firmalar nezdinde fiyat araştırması yapıyor. Bu taramanın ardından şüpheli bulunan firmalar ile fiyatta tutarsızlık belirlenen girdilere ilişkin denetim başlatılıyor.

40 PERSONEL GÖREVDEN ALINDI
Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün'ün talimatıyla başlatılan inceleme de savcılıkta son buldu. Araçların teknik servislerini onaylamak amacıyla bakanlık bünyesinde kurulan İhtisas Dairesi'nde tuhaf ilişkiler ağı belirlendi. Dairede, yolsuzluğa buluşan 40 personelin işine son verildi.

BİZE ULAŞIN