Otoda hedef 600 bin istihdam

OSD Başkanı Kudret Önen, otomotivde stratejik hedeflerinin 2 milyon üretim, 1.5 milyon ihracat ve 600 bin istihdam olduğunu söyledi

Otomotiv Sanayi Derneği'nin (OSD) Genel Kurulu dün yapıldı. Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, orta vadede stratejik hedeflerinin 2 milyon adet üretim, 1.5 milyon adet ihracat, 50 milyar dolar ihracat geliri ve 600 bin istihdam olduğunu söyledi. Önen, ekonomiyi soğutma tedbirlerinin etkisiyle yavaşlayan talebin yılın ikinci yarısında yeniden canlanacağını belirterek, "Üretimin 1.1 milyon, ihracatın 800 bin, pazarın ise 800-850 bin adet olmasını bekliyoruz" dedi. Önen, geçen yıl yapılan ÖTV artışıyla hafif ticari araçta gözlenen üretim ve satış düşüşüne ilişkin önlemler alınabileceğini Sanayi Bakanı'na ilettiklerini, ilk çeyrekteki gelişmeleri görüp buna göre hareket edeceklerini belirterek "Olmazsa bunu ciddi bir konu olarak Ankara'da tartışmaya başlayacağız" dedi.

ÖNCELİK EYLEM PLANI
OSD Başkanı Önen Türkiye Otomotiv Sektörü Strateji Belgesi ve Eylem Planı'nın öncelikle uygulamaya geçirilmesini beklediklerini vurguladı. Önen, "Sektörün rekabetçiliğini korunması ve yeni projelere güçlü bir şekilde devam etmesi için Ar-Ge desteği hayati önem taşıyor" dedi. Otomotiv Distribütörleri Derneği Başkanı Mustafa Bayraktar da, otomobil ve hafif ticari araçta pazar beklentilerinin 775-825 bin aralığında olduğunu söyledi.
BİZE ULAŞIN