Yankee'ler Türk malı otoyu sevdi

Otomotivin ana vatanı Amerika, Türk otomotivinin en fazla ihracatta dördüncü büyük ülkesi oldu. Yılın ilk altı ayında Amerika'ya ihracat yüzde 24 artışla 782 milyon $'a ulaştı. Örneğin Transit Connect ABD satışı Avrupa ve Türkiye'yi solladı

Amerika, Türkiye'nin en fazla otomotiv ihracatı yaptığı dördüncü ülke oldu. Otomobil Endüstrisi İhracatçıları Birliği verilerine göre, Türk otomotiv sanayinin en fazla ihracat yaptığı ülke Almanya. Türkiye otomotiv ihracatında Almanya 1 milyar 530 milyon dolar ve yüzde 15 payla ilk sırada yer alıyor. Fransa'nın Türkiye'nin toplam ihracatı içindeki payı yüzde 12. Üçüncü sıradaki İtalya ise yüzde 9 paya sahip. Türkiye'nin en fazla otomotiv ihracatı yaptığı dördüncü ülke olan Amerika'nın toplam ihracattaki payı yılın ilk 6 ayında yüzde 8 olarak gerçekleşti. ABD'ye yapılan ihracat yüzde 24 artışla 782 milyon dolara ulaştı. Ocak-Haziran 2012 döneminde Almanya'ya yönelik ihracat yüzde 3 artarken, önemli pazarlardan Fransa'ya yüzde 10, İtalya'ya yüzde 25, İspanya'ya yüzde 17 ihracat azalışları yaşandı. Almanya'ya bir milyar 531 milyon dolar, Fransa'ya bir milyar 163 milyon dolar, İtalya'ya 918 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Ford Otosan'ın 2.5 yıl önce başladığı Transit Connect ihracatıyla, Amerika'ya yapılan ihracatın payı giderek yükselirken, ekonomik kriz yaşayan Avrupa ülkelerinin payı düşüyor. Geçen yıl Amerika'ya yüzde 60 artışla 37 bin Transit Connect ihraç edildi. Bu yıl başında 35 bin adet olan ihracat hedefi, önce 40 bine sonra 44 bin adete revize edildi. Ford Otosan'ın ilk 6 aylık ihracatı yüzde 61'in üzerinde artarak 29 bin 770 adete ulaştı. Haziranda ise 6 bin 436 adetle rekor satış gerçekleşti. Geçen nisanda 100 bininci aracını ihraç eden Ford Otosan'ın, en büyük Transit Connect pazarı ise Amerika oldu. Amerika'da satılan Transit Connect sayısı, Avrupa ve Türkiye'yi solladı. Amerika'da kendi segmentini yaratan Transit Connect, küçük işletmeler tarafından tercih ediliyor. Ayrıca New York, Boston, Chicago, Las Vegas, Los Angeles, Orlando ve San Francisco yollarında da taksi olarak hizmet veriyor.

SİYASİ İSTİKRARSIZLIK BİTTİ, İHRACAT ARTTI
Siyasi istikrarsızlığın sona erdiği Tunus, Libya, Mısır gibi ülkelerde de yılın ilk 6 aylık döneminde ihracat oranları hızla artarken, Suriye'deki belirsizlikler bu ülkeye dış satışları minimum seviyeye indirdi. Yılın ilk yarısında Mısır'a yüzde 44 artışla 66 milyon, Libya'ya yüzde 140 artışla 26 milyon, Yemen'e yüzde 231 artışla 7 milyon, Tunus'a yüzde 63 artışla 64 milyon ve Fas'a yüzde 55 artışla 87 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi. Aynı dönemde Suriye'ye ise yüzde 86 gerilemeyle 4 milyon dolarlık dış satış gerçekleşti.

HAZİRANDA YÜZDE 82 ARTTI
Ülke bazlı incelenen OİB raporunda ise; haziran ayında Almanya'ya ihracatın yüzde 12 azalarak 235 milyon dolara gerilediği, Fransa'ya ihracatın yüzde 9 artarak 225 milyon dolara ulaşması dikkat çekti. İtalya'ya yüzde 29 gerilemeyle 147 milyon dolar, Amerika'ya yüzde 82 artışla 96 milyon dolar ihracat gerçekleşti.
BİZE ULAŞIN