Bursa'nın en büyüğü TOFAŞ

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın (BTSO) 15 yıldır gerçekleştirdiği 'Bursa'nın 250 büyük firması' araştırmasının 2011 yılı sonuçları açıklandı

Ciro bazında geçen yılın birincisi olan OYAK Renault ikinci sıraya gerilerken, birinciliği 7,7 milyar lira ciro ile Tofaş aldı. İkinciliği 7,6 milyar lira ciro ile OYAK Renault, üçünçülüğü ise 2,1 milyar lira ciro ile Borçelik aldı.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, 'Bursa'daki 250 büyük firma araştırması' 2011 sonuçlarını, BTSO'da düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Sıralamaya giren firmalardan 27'si isminin açıklanmasını istemedi. 250 firmanın toplam cirosu yüzde 26.8'lik artışla 51.4 milyar lirayı aştı. Firmaların toplam ihracatı da yüzde 10,3'lük artışla 10.7 milyar dolar oldu. Sıralamada yer alan firmaların 65'i otomotiv ana ve yan sanayi, 57'si tekstil ve konfeksiyon, 36'sı gıda tarım ve hayvancılık, 28'ini makine ve metal oluşturdu.
Açıklanan verilere göre, 2011 yılını en iyi geçiren sektörler makine ve metal sektörü ile tekstil-konfeksiyon sektörü oldu. Makine ve metal sektörünün cirosu yüzde 42.3 artarken, dönem karı yüzde 85.7'ye yükseldi. Tekstil ve konfeksiyon sektörünün satışları yüzde 31.2, dönem karı ise yüzde 32.7 arttı. Otomotivin satışları yüzde 25.2 artarken, dönem karı sadece yüzde 2.1 yükseldi. Gıda, tarım ve payvancılığın dönem karı yüzde 16.4 artarken, enerji, elektrik ve elektronikte kar yüzde 29 geriledi.

İhracatta otomotiv sektörünün artışı yüzde 6,5'te kalırken, tekstil ve konfeksiyon yüzde 17.8, makine ve metal yüzde 18.8, enerji, elektrik ve elektronik yüzde 128 ve gıda tarım ve hayvancılık sektörü yüzde 30.7 yükseliş yaşadı.

Verileri değerlendiren BTSO Başkanı Celal Sönmez, Bursa'nın, Türkiye'nin orta ve ileri teknoloji üretim merkezi olduğunu söyledi. Bu ihracatın gelişmiş ülkelere yapıldığına dikkat çeken Sönmez, AB ülkelerinde devam eden krizin de avantajlarını dezavantaja çevirdiğini kaydetti.
Geçen yıl Bursa'dan AB'ye yapılan ihracatın yüzde 68'e gerilediğini ifade eden Sönmez, 2011 yılının bu yüzden ithalatçı olarak kapandığını dile getirdi. 250 büyük kuruluşun, cirosunu geçen yıl yüzde 26.8 artırdığını hatırlatan Sönmez, şöyle konuştu:

"Bu rakam, Fortune Türkiye'nin 500 büyük sanayi şirketinin ortalama ciro artışı olan yüzde 22.2'den büyüktür. Bursa 250, cirosu reel olarak yüzde 14.7 artarak yüzde 8,5 olan ülke büyümesini de aşmıştır. Ancak katma değer ve ihracat konusunda performansımız düşük. 2010 yılında yüzde 14.4 büyüme gösteren reel katma değer arıştı 211'de yüzde 7'ye inmiş, yüzde 10.3 olan ihracat ise yüzde 21olan ülke ortalamasının altında kalmıştır. Geçtiğimiz yıl 250 firma içinde ihracatın payı yüzde 42 iken, bu rakam yüzde 34.7'ye geriledi."

Bursalı şirketlerde, satışların ve çalışan sayısının arttığını, ancak satış karlılığının ve verimliliğin düştüğüne işaret eden Sönmez, ihracat gerilerken borçluluğun bir miktar arttığını dile getirdi. Elde edilen 9,5'lük büyümelerin sürdürülebilir olmadığını belirten Sönmez, şöyle devam etti:
"Türkiye'de birikim çok az. Bunu, dışarıdan gelecek yabancı kaynakla karşılamaya çalışan bir yapımız var. Yüzde 12 civarında tasarrufumuz var. Bu, Almanya'da yüzde 40'larda. Yabancı sermaye geliyor, bu kez cari açık oluşuyor. İhracatı artırmak için kur artırılıyor, iç pazarın dinamiğinden kısmen vazgeçmek zorunda kalıyorsunuz. Büyümeyi 3-4'e çekmeye çalışınca iç pazarda sıkıntı yaşanıyor. AB'de kriz sürüyor, Almanya bunu ne kadar taşıyabilecek, zaten gönüllü de değil. Bizim en büyük pazarımız AB'ye yapılıyordu. Orası daralırken çok fazla sihirbazlık beklemeye de gerek yok. Biraz zaman geçmesi gerekiyor. Onların sıkıntılarını aşması gerekiyor. Bizim de çaba göstermemiz lazım. Hükümet de gerek yatırım teşviki, gerek ihracat teşviki için elinden geleni yapıyor. Bizim de yeni pazarlar aramamız gerekiyor. Her yere yağmur yağarken burada ıslanmadan kalamazsınız."

Sönmez, yabancı sermayeli şirketlerin sayısında artış olup olmadığı yönündeki soruya ise şu karşılığı verdi: "2010 yılında 50 firma varmış, 2011'de 47'ye düşmüş. Bursa'da ise 568 firma var yabancı sermayeli. Bunların 15'i Almanya, 10 tanesi Fransa, 5 İtalya, 4 Hollanda ve diğerleri 2,1 şeklinde gidiyor. En çok girdikleri sektör 31 firma ile Otomotive Ana Yan Sanayi oluşturuyor. 5'i makine metalde hizmet veriyor, 5'i de gıda ve tarım alanında faaliyet gösteriyor."
BİZE ULAŞIN