Audi, A3 sedanla 'gaza' gelecek

Doğuş Otomotiv-Audi Genel Müdürü Gino Bottaro, A3'ün 2013'te markanın en büyük kozu olacağını söyledi. Bottaro, 7 bin adet satış öngördüklerini kaydetti

Audi, yenilenen A3 ile Türkiye'de hedef büyüttü. A3 model ailesinin, Türkiye'de ilk satışa çıkacak versiyonu 3 kapılı A3 Coupe ve takip edecek yeni versiyonların, Audi'nin 2013'teki en büyük kozu olacağını söyleyen Doğuş Otomotiv-Audi Genel Müdürü Gino Bottaro, A3'ün özellikle 2013'te markanın satışlarında itici güç olacağını söyledi.

YIL BAŞINDA GELECEK
A3'ün ilk etapta 1.4 TFSI ve 1.6 TDI motor seçenekleri ile satışa sunulacağını söyleyen Bottaro, şunları anlattı: "A3 ailesinin satışa sunduğumuz ilk üyesi A3 Coupe olacak. Bunu ailenin sportif üyesi S3 ve daha sonra 5 kapılı model A3 Sportback izleyecek. Son olarak gelecek yılın sonlarına doğru A3 Sedan'ın da katılması ile A3 ailesi 2013'te en büyük kozumuz olacak. 2013 yılında A3 ailesi modellerinden 5 bin adet civarında satışı yapmayı öngörüyoruz. Tam bir yılda ise A3 satışları 7 bin adeti bulur." A3 model ailesinin, Türkiye'de en çok satılan Audi model yelpazesi olduğunu söyleyen Gino Bottaro, "Yeni nesil A3'ün de hem meraklılarının hem de bu araca ilk kez sahip olacakların beğenisini kazanacağını düşünüyorum. Yeni A3, lüks sınıfı otomobillerin özelliklerini kompakt sınıfa taşıyor" diye konuştu. İlk kez Cenevre Fuarı'nda tanıtılan A3'ün üç kapılı versiyonu A3 Coupe'nin önümüzdeki günlerde satışa sunulacağı söyleyen Bottaro, Paris Otomobil Fuarı'nda tanıtılan 5 kapılı versiyonu A3 Sportback'in de 2013'ün ilk yarısında Türkiye'ye getirileceğini dile getirdi.

Audi A3, 80 kg hafifledi
Audİ, ilk planda 1.4 TFSI ve 1.6 TDI motor seçenekleriyle satışa sunulacak üç kapılı verisyonu mobil bilgieğlence ve sürücü destek sistemlerinde pek çok teknolojiyi barındırıyor. A3 1.4 TFSI Attraction S tronic'in fiyatı 28 bin 294 eurodan başlıyor. A3'ün, önceki modelle karşılaştırıldığında, spesifik motora bağlı olarak boş ağırlığı 80 kg daha hafifledi. Önceki jenerasyonla karşılaştırıldığında yeni A3'ün yakıt ekonomisi ortalama yüzde 12 iyileştirildi. Audi, 100 km'de sadece 3.8 litre dizel yakıt tüketiyor.

Türkiye devler ligine çıktı
BOTTARO, Türkiye'nin Audi markasının en fazla satış yaptığı ilk 20 ülke arasına girdiğini söyleyerek "Audi'nin 'Birinci Bölgesi'ne girdik. 2010'da 22'inci sıradaydık. 2011'de ilk 20'ye girdik. Bu yıl ise şu ana kadar olan satışlarımızla sıralamada 17'nci ülkeyiz" dedi. İlk 20 ülkenin içinde olmanın Türkiye'ye tedarik açısından avantajlar sağladığını ifade eden Bottaro 2010'da 9 bin 656 adet olan satışlarını 2011'da 12 bin adede çıkardıklarını, bu yıl da eylül sonu itibariyle 9 bin 582 adet satışa ulaştıklarını hatırlattı.

Otomotivin geleceği Türkiye'de çizilecek
Amerika, Almanya, Güney Kore, Fransa Japonya, İngiltere, Hindistan, Çin gibi lider üretici ülkelerin temsil edildiği önemli otomotiv sanayi derneklerinin üst düzey yöneticileri 'Uluslararası Otomotiv Sanayicileri Birliği"nin (OICA) Genel Kurul Toplantısı için İstanbul'da biraraya geliyor. Yaklaşık 25 ülkeden 45 temsilcinin katılımı ile 1-2 Kasım'da gerçekleştirilecek olan toplantıda tüm ülke temsilcileri; "Dünya Otomotiv Sanayinin Gelecek 10 Yılı" ana başlığı altında "Ekonomik gelişmeler ve ülke stratejileri", "Dünyada tüketici tercihlerinin değişimi" ve "Dünyada bireysel ulaşım ve gelecek 10 yıl içinde karşılaşılacak riskler ve fırsatlar" konu başlıklarında görüşlerini katılımcılarla paylaşacak. Sanayi politikalarının geliştirilmesine destek olan ve başta Birleşmiş Milletler olmak üzere diğer uluslararası kuruluşlarda otomotiv sanayini tek ses olarak temsil eden OICA aynı zamanda küresel teknik mevzuatın düzenlenmesinde de doğrudan ve etkin bir rol oynuyor.

BİZE ULAŞIN